Kiedy wysiać pomidory na rozsadę? Dopilnuj tych terminów w kalendarzu ogrodnika. Poradnik wysiewu

Zbliża się moment, w którym należy siać pomidory. Dzięki przygotowaniu rozsad i chwili wysiłku będzie można cieszyć się smacznymi pomidorami przez pewną część roku. Nie tylko zdrowo, ale i ekologicznie. Sprawdź kalendarz ogrodnika i dowiedz się, kiedy należy przygotować rozsady

Sianie pomidorów nie należy do skomplikowanych procesów. Jednak należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, aby móc później cieszyć się dużymi zbiorami. Ważne w całym przedsięwzięciu jest przede wszystkim dopilnowanie terminów i późniejsza pielęgnacja. Jeżeli zrobisz wszystko zgodnie z instrukcją, to twoje nasiona zaczną kiełkować już po 3-6 dniach. Sprawdź, kiedy i jak przygotować rozsady pomidorów. To wcale nie jest takie trudne.

Zobacz wideo Czy ogórki i pomidory można ze sobą łączyć? [NaZdrowie]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy siać pomidory na rozsadę? Zapamiętaj te terminy 

Własne rozsady pomidorów można przygotować już na przełomie lutego i marca. Jednak należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, ponieważ nasiona potrzebują bardzo dużo światła. Zaleca się, aby wysiewanie pomidorów zakończyło się z nadejściem kalendarzowej wiosny, czyli w okolicach 21 marca. W przypadku siania pomidorów w tunelu należy zabrać się za to na początku marca. 

Sadzenie pomidorów z nasion. Jak zrobić to poprawnie? 

Aby pomidory rozwijały się prawidłowo, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim nasionko powinno być "wciśnięte" w ziemię w doniczkach lub multiplatach na głębokość około 1 cm. Dlatego podlewanie powinno być uważne, najlepiej wykorzystać do tego konewkę z sitkiem, aby uniknąć wypłukania nasion. Kolejną ważną kwestią jest gęstość ułożenia nasion W multiplatach nie powinno się sadzić ich gęściej niż co 2 cm, jednak można włożyć dwa nasionka do jednego otworu, aby mieć pewność, że przynajmniej jeden z nich wykiełkuje. 

Pielęgnacja pomidorów. O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim doniczki należy ustawić w jasnym i ciepłym miejscu (najlepiej w około 20-23 stopniach). Dlatego warto na początku przykryć nasiona folią, aby zachować w nich odpowiednią temperaturę. Podlewanie i zraszanie powinno robić się regularnie do momentu pojawienia się drugiego liścia właściwego. Należy zwrócić uwagę, czy w ziemi nie rozwija się pleśń. Aby tego uniknąć, trzeba usuwać nadmiar wody, a przede wszystkim nie przelewać nasion. Po 3 tygodniach można przystąpić do pikowania, czyli przesadzania roślin.

Więcej o: