"Modląca się roślina" nie jest łatwa w uprawie, ale warto. Jak dbać o marantę by pięknie rosła?

Kwiat maranta, właściwości tej rośliny są znane wszystkim osobom, które interesują się feng shui. Podobno imituje on dobrą energię i przynosi szczęście. Maranta jest jednak dość trudna w uprawie. Nie są to jednak rzeczy niemożliwe. Jeśli poznasz tych kilka zasad, maranta będzie cieszyć twoje oczy.

Rośliny doniczkowe to coraz częstsi goście w mieszkaniach wielu osób. Cieszą oko i nadają ciekawego klimatu wnętrzom. Jedną z bardziej intrygujących roślin jest maranta. To dość wybredny okaz, jednak jeśli się o niego odpowiednio zadba, może nadać wnętrzom ciekawego stylu. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Maranta, odmiany, o których warto wiedzieć. Te wyglądają nieco ciekawiej

Maranta leuconeura ma kilka odmian, o których warto wiedzieć, ze względu na szczególne walory estetyczne:

  • "Fascinator Tricolor": Posiada jasnozielone liście z różowym akcentem,
  • "Kerchoveana": Posiada intrygujące brązowe plamy, 
  • "Massangeana": Posiada brązowo-czerwone liście i ciemnozielone plamy, 
  • "Erythroneura": Posiada ciemnozielone liście z czerwonym akcentem. 
 

Maranta, jak dbać o roślinę? "Modląca roślina" jest wymagająca

Maranta jest niestety bardzo wymagającą rośliną. Jednak wystarczy zapamiętać kilka zasad, a będzie pięknie i bujnie rosnąć:

  • Gdzie ją postawić? Maranta wymaga ogromnych ilości światła rozproszonego. Uważaj na bezpośrednie promienie słońca, ponieważ mogą one poparzyć roślinę, 
  • Jaka temperatura będzie najlepsza? W tej kwestii maranta ma duże wymagania. W okresie wegetacji należy zapewnić jej 22-26°C za dnia i 18°C w nocy. Zimą natomiast roślina potrzebuje od 16 do 18°C. Brak odpowiedniej temperatury może skutkować zaburzeniami rozwoju maranty.

Maranta leuconeura wymaga też odpowiedniego podlewania. Wilgoć to istotny czynnik

Podlewanie i zapewnienie odpowiedniej wilgoci marancie, również jest bardzo istotne. Roślinę należy podlewać od 2 do 3 razy w tygodniu. Sprawdzaj jednak zawsze przed podlaniem czy ziemia jest sucha. Jeśli jest wilgotna, możesz wstrzymać się z podlewaniem. Ponadto maranta potrzebuje sporej wilgotności. Należy ją często zraszać

Więcej o: