Jak umyć piekarnik i się nie zmęczyć? Ten trik sprawi, że przypalenia znikną bez szorowania!

Czym wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie? To urządzenie kuchenne bardzo szybko ulega zabrudzeniom. Usuwanie tłuszczu i przypaleń zazwyczaj wymaga dużo czasu. Jak zrobić to szybciej? Istnieje kilka sposobów, a jeden z nich to mycie piekarnika tabletką do zmywarki.

Piekarnik będzie najłatwiej utrzymać w czystości, jeśli regularnie zadbamy o jego pielęgnację. Nie zawsze jednak mamy na to czas lub po prostu chęci. Na szczęście istnieją tanie metody, które szybko pomogą nam pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Zobacz wideo Jak utylizować tłuszcz po smażeniu, by uniknąć przykrej niespodzianki z zatkanymi rurami?

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym wyczyścić piekarnik domowym sposobem? Sięgnij po niezawodny ocet!

Czyszczenie piekarnika octem jest popularną metodą, która sprawdza się zarówno w przypadku zwykłego czyszczenia, jak i przy usuwaniu zaschniętego już tłuszczu. Dodatkową zaletą octu jest jego naturalność i związane z tym bezpieczeństwo. Aby przygotować odpowiedni roztwór czyszczący, wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1. Przygotowaną mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy na zabrudzeniach lub rozprowadzamy płyn ściereczką. Następnie odczekujemy kilka minut i usuwamy zmiękczony tłuszcz wilgotną ściereczką.

Jak umyć piekarnik przy trudnych zabrudzeniach? Dodaj dwa produkty kuchenne

Przy wyjątkowo trudnych zabrudzeniach nasz roztwór z octu możemy połączyć z sodą, tak, aby uzyskać gęstą pastę. Możemy również dosypać do tego 1-2 łyżeczki soli, co dodatkowo zwiększy skuteczność metody. Otrzymaną mieszankę nakładamy na zabrudzenia przy pomocy ściereczki lub miękkiej szczoteczki i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie do zastygniętej pasty należy dodać odrobinę wody, a następnie przecierać czyszczone powierzchnie okrężnymi ruchami, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Banalnie prosta metoda na porządki

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki zaczynamy od wypełnienia żaroodpornego naczynia około 5 szklankami wody. Do wody następnie wkładamy tabletkę do zmywarki, a samo naczynie umieszczamy w opróżnionym wcześniej piekarniku. Teraz wystarczy uruchomić urządzenie, ustawiając temperaturę na około 100 stopni i odczekać od 1,5 do 2 godzin. Po upływie tego czasu wnętrze piekarnika przecieramy wilgotną ściereczką. Taki zabieg zaleca się wykonywać raz w miesiącu.

Więcej o: