Jak prać alpakę, aby jej nie zniszczyć? Przestrzegaj tych zasad, a płaszcz posłuży ci na lata!

Jak prać płaszcz z alpaki lub inne produkty z tego materiału? Ubrania z alpaki są popularne, ale nie należą do najtańszych. Tym bardziej ich prawidłowa pielęgnacja jest bardzo istotna. Wyjaśniamy, jak prać alpakę i dlaczego nie wystarczy prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego.

Wełna z alpaki jest wykorzystywana przy produkcji najróżniejszych części garderoby: płaszczy, kurtek, swetrów, spodni, spódnic, sukienek czy nawet toreb. Spotkać można także kołdry czy koce wykonane z tego materiału. Produkty te są zazwyczaj dość drogie, jednak ich cena jest wprost proporcjonalna do ich jakości.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Szukasz porad na domowe porządki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak dbać o alpakę? Wełna z alpaki i jej główne zalety

Ubrania z alpaki są chętnie wybierane głównie ze względu na utrzymanie ciepła przy jednoczesnej lekkości materiału. Wełna alpaki jest bardzo miękka w dotyku, a ponadto hipoalergiczna, więc może być noszona bez obaw nawet przez alergików. Odzież z alpaki jest również przewiewna, a do tego elastyczna i sprężysta, dzięki czemu doskonale się układa i nie krępuje ruchów. Dzięki prawidłowej pielęgnacji wszystkimi tymi zaletami będziemy mogli cieszyć się przez długi czas.

Jak prać alpakę w pralce? Czy wystarczy prać w podanej temperaturze w programie prania zwykłego?

Ubrania z alpaki mogą być prane w pralce, jednak należy przy tym zachować ostrożność. Najlepiej w tym przypadku wybrać program do prania wełny lub do prania ręcznego. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 stopni. Co więcej, alpakę pierzemy bez wirowania. Ponadto zaleca się wybierać delikatne detergenty, najlepiej o naturalnym składzie, koniecznie bez lanoliny. Wskazane jest też, aby omijać produkty zawierające chemiczne wybielacze lub chlor.

Jak prać płaszcz z alpaki ręcznie? Pamiętaj o tych zasadach

Jeśli decydujemy się na pranie ręczne płaszcza z alpaki, najlepiej i najwygodniej będzie zrobić to w wannie lub ewentualnie dużej misce. Wannę lub miskę wypełniamy wodą o temperaturze około 30 stopni. Następnie dodajemy do niej około 30 ml detergentu, a płaszcz zamaczamy i pozostawiamy go do nasiąknięcia. Istotne jest to, aby podczas prania nie pocierać materiału, a jedynie go ugniatać. Na koniec płaszcz wypłukujemy w czystej wodzie i odsączamy go w ręczniku. Pamiętaj, że wełny alpaki nie należy wykręcać, a ubrania najlepiej suszyć rozłożone na płasko.

Więcej o: