Nazwiska w Polsce pojawiły się dopiero w okolicach XIV wieku i były przypisywane wyłącznie przedstawicielom szlachty. Wówczas stanowiły przydomki i przezwiska, które służyły do odróżnienia osób o tym samym imieniu. W późniejszych czasach nabrały znaczenia i stały się dziedziczne. Chcesz dowiedzieć się, skąd pochodzi twoje nazwisko i co ono oznacza? To banalnie proste.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Historia nazwisk w Polsce sięga XIV wieku, ale zwyczaj dziedziczenia ich po swoich przodkach kształtował się przez wiele wieków. W początkowym okresie nosili je wyłącznie szlachcice. Wraz z rozwojem handlu potrzebować zaczęli ich również mieszczanie. Oficjalny obowiązek noszenia nazwisk został wprowadzony dopiero w XIX wieku, podczas zaborów. Ciekawym faktem jest to, że pierwsze nazwiska wywodziły się od imion ojców, braci, mężów oraz nazw dotyczących regionów pochodzenia, miejscowości zamieszkania, wykonywanych zawodów, czy innych charakterystycznych cech.
Dzięki Instytutowi Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w prosty i szybki sposób możemy sprawdzić pochodzenie naszego nazwiska, jego znaczenie i liczbę osób, które również je posiadają. Wystarczy wejść na stronę nazwiska.ijp.pan.pl, gdzie dostępny jest zbiór ponad 30 tysięcy nazwisk, udostępniony bezpłatnie online. Prace nad słownikiem ciągle trwają i zaczęły się od najpopularniejszych, dlatego mniej spotykane mogły jeszcze nie zostać wpisane. Ogólne informacje dotyczące nazwisk możemy znaleźć także na stronie genezanazwisk.pl.
Jeśli zainteresował cię ten temat, nauka, która zajmuje się genezą nazwisk oraz imion nosi nazwę antroponimia. Aby uzyskać dokładne informacje lub stworzyć rzetelne drzewo genealogiczne, warto skorzystać z usług takich osób jak profesjonalny genealog lub historyk, który dokładnie prześledzi ród i jego korzenie. Miłośnicy tradycyjnych metod mogą udać się również do miejskich archiwów lub przeszukać księgi parafialne i urzędy stanu cywilnego.