Czy nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem w sprawie? Sąd jasno określa zasady

Część kierowców ma w samochodzie zamontowaną kamerkę, aby zapewnić sobie ubezpieczenie w razie kolizji lub zdarzenia drogowego, które mogłoby stawiać pytania, na przykład o to, kto zawinił. Czy takie nagranie może stanowić dowód w sprawie sądowej? Wyjaśniamy!

Kamerki samochodowe cieszą się niesłabnącą, a wręcz rosnącą popularnością. Podczas jazdy często można zauważyć małe urządzenie zlokalizowane za przednią szybą. Takie kamery mają za zadanie nagrywać przejazd, aby w razie problemowej sytuacji, pomóc rozstrzygnąć kto zawinił.

Zobacz wideo 21-latek przeciął rondo i uderzył w inny samochód

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nagranie z kamerki jako dowód? Na policji nie ma sprawy

Kamera rejestruje obraz sytuacji, więc nie powinno być problemu, aby stanowiła dowód w postępowaniu policyjnym lub ewentualnie sądowym. Przynajmniej tak podpowiada nam rozsądek. Policjanci sami zachęcają kierowców do montowania kamerek samochodowych dla ich własnego bezpieczeństwa. Nie mają problemu, aby wspierać się nagraniami z takich rejestratorów, kiedy chcą rozstrzygnąć, kto zawinił. Pirat drogowy, który został zarejestrowany na dwóch filmikach, może mieć wszczęte postępowanie, a same nagrania mogą stać się podstawą jego ukarania. Powstała nawet skrzynka: Stop Agresji Drogowej, gdzie można zgłaszać takie przypadki.

Nagranie jako dowód w sądzie? Musi spełniać warunki

Jeśli chcemy, aby nasze nagranie zostało dopuszczone w sądzie, musimy się upewnić, że spełnia określone kryteria - informuje portal mojafirma.infor.pl. Powinno być:

  • Dostarczone na oryginalnym nośniku, na przykład karcie pamięci, na której rejestrator je zapisał. Nie można zgrać go na płytę czy pamięć przenośną.
  • Dostarczone w oryginalnej wersji nagranie, nie możemy przycinać ani modyfikować w żaden sposób.
  • W pełni czytelne tak, aby można było zidentyfikować: pojazd po numerach rejestracyjnych, osoby biorące udział w zdarzeniu, miejsce po charakterystycznych obiektach na drodze lub danych lokalizacyjnych czy dacie i godzinie zdarzenia.

Wcześniejsze przygotowanie. Nagranie jako dowód

Jeśli więc chcemy, aby nasz rejestrator mógł nam kiedyś pomóc w problematycznej sytuacji, musimy zakupić taki, który oferuje najwyższą jakość obrazu bez względu na panujące warunki. Nie każdy dzień będzie przejrzysty i słoneczny, czasem mogą występować opady deszczu czy śniegu. Nagranie musi być również czytelne, kiedy jedziemy w nocy. Kierujący musi również pamiętać, aby nie modyfikować go w żaden sposób i nie przegrywać dla sądu. Inaczej sędzia może nie dopuścić nagrania jako dowód.

Więcej o: