Kiedy przyciąć hortensje i jak zrobić to prawidłowo? Dzięki tym tirkom twoje krzewy obsypią się kwiatami

Kiedy przycinać hortensje bukietowe, a kiedy hortensje ogrodowe? Obie odmiany tych pięknych krzewów cieszą się dużą popularnością, jednak ich pielęgnacja jest różna. Podpowiadamy, jak rozpoznać te rośliny i jak prawidłowo o nie zadbać. Dzięki tym wskazówkom twój ogród będzie piękny jak nigdy.

Hortensje to krzewy, które są bardzo chętnie wybierane na ozdobę ogrodów. Mają piękne kwiaty, kwitną przez długi okres, a ponadto są stosunkowo proste w uprawie. Wystarczy jedynie wiedzieć, jakie wymagania mają poszczególne odmiany. Do najpopularniejszych z nich należą hortensja ogrodowa i hortensja bukietowa.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy przyciąć hortensje? Wszystko zależy od odmiany

Najlepiej by było, aby odmianę posiadanej hortensji po prostu zapamiętać po zakupie krzewu. Każdemu jednak może zdarzyć się informację tę zapomnieć. Nie zawsze też jest ona w ogóle udzielana (np. gdy roślinę otrzymamy w prezencie). Jak zatem rozróżnić krzewy hortensji?

  • Hortensja ogrodowa ma duże kuliste kwiatostany. Odmiana ta jest również najbardziej barwna i możemy tu spotkać kwiaty niebieskie, różowe, fioletowe lub białe.
  • Hortensja bukietowa ma kwiatostany bardziej wydłużone i stożkowate. Jej kwiaty są koloru białego lub zielonkawego, choć zdarza się, że z czasem zmieniają barwę na odcienie różowe.

Hortensje ogrodowe i ich przycinanie. Uważaj, żeby nie popełnić błędu

Hortensje ogrodowe powinny być przycinanie minimalnie. Kwitną one bowiem na starych pędach, a pąki zawiązują już w poprzednim sezonie, więc należy uważać, aby ich nie usunąć. Ścinamy jedynie zeszłoroczne kwiaty, najlepiej tuż pod kwiatem i usuwamy uszkodzone pędy. Najstarsze pędy można usunąć całkowicie co kilka lat, dzięki czemu zrobimy miejsce na nowe i pobudzimy roślinę do rozkrzewienia się.

Hortensje bukietowe - kiedy przycinać? Najwyższy czas zaplanować prace w ogrodzie

Hortensje bukietowe kwitną na pędach najmłodszych, czyli tegorocznych i wymagają corocznego cięcia. Cięcie powinno być również mocne. Najlepiej skrócić pędy na wysokości około 20-25 cm. W przypadku młodej hortensji bukietowej cienkie gałązki należy wyciąć całkowicie, a grubsze pędy przyciąć na wysokości około 15 cm nad ziemią. Obie omawiane odmiany hortensji przycinamy od marca do pierwszych dni kwietnia.

Więcej o: