Kiedy przycinać tuje? Trzymaj się tych terminów, aby twój żywopłot był zawsze zielony i bujny

Kiedy sadzić tuje i je przycinać? Tuje są najczęściej wykorzystywane jako żywopłoty. Przycinamy je głównie po ty, aby utrzymać ich rozmiar i nadać im odpowiedni kształt. Jednak, żeby być pewnym, że robimy to odpowiednio, warto znać podstawowe zasady dotyczące tego zabiegu.

Tuje cieszą się ogromną popularnością w wielu ogrodach, co wiąże się z tym, że wiele osób zastanawia się kiedy jest odpowiedni termin na podcinanie tych roślin. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Część z nich rośnie wolno i zachowuje swój kształt, inne wymagają regularnego podcinania. Kiedy jest najlepszy moment na podcięcie, by były gęste i piękne?

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy można przycinać tuje? Najlepsze terminy

Najbardziej podstawowym terminem podcinania tui jest okres wiosenny, a dokładnie kwiecień i maj. Możemy wtedy zabrać się za wycinanie wszystkich pędów, które zostały uszkodzone przez mróz. Wycinamy również gałęzie nieregularne, zaschnięte i chore. Dzięki wiosennemu przycinaniu tuje będą prawidłowo rozkrzewione i gęste. Jeśli chcemy przycinać tuje w żywopłocie formowanym, może się okazać, że będziemy potrzebować również letniego cięcia.

Tuja szmaragd i inne. Które tuje trzeba przycinać?

Tuje mogą mieć różne pokroje, niektóre z nich zdobią nasze rabaty, inne służą jako żywopłoty. Nie mają one jednego, stałego poradnika przycinania, gdyż sposób i jego częstotliwość może się różnić między odmianami. Tuje jak "Danica" czy "Teddy" same tworzą kulisty lub kolumnowy przekrój. Nie potrzebują formowania z pomocą cięcia, wystarczy usuwać uszkodzone i chore pędy. Natomiast odmiany jak "Szmaragd" czy "Columna" polecane są na żywopłoty nieformowane, więc nie trzeba ich przycinać. "Aureospicata", "Aurescens" czy najbardziej popularna tuja "Brabant" doskonale sprawdzą się jako rośliny na żywopłoty strzyżone, które trzeba przycinać i to najlepiej kilka razy w sezonie.

Kiedy sadzić tuje? Ten okres będzie idealny

Tuje sadzimy przez cały okres wegetacyjny, co oznacza, że można zacząć już wczesną wiosną i robić to, aż do późnej jesieni. Jednak według ogrodników, lepiej nie zaczynać wcześniej, niż w drugiej połowie kwietnia. Podczas sadzenia tui, należy pamiętać, że pomimo ich odporności na mróz, mogą być one słabo ukorzenione, a co za tym idzie, mogą przemarznąć. Do kiedy więc można sadzić tuje? Druga połowa października jest już ostatecznym terminem, mamy wtedy maksymalnie około sześciu tygodni przed wystąpieniem pierwszych przymrozków.

Więcej o: