Jak skutecznie wyczyścić dywan? Wystarczą dwie szklanki i pięć łyżek! Wysyp to i zobacz, co się stanie

Jak doprać dywan domowymi sposobami? Wcale nie musisz robić tego na mokro! Nie musisz oddawać go też do czyszczenia chemicznego i wydawać pieniędzy. Podpowiadamy, jak wyprać dywan na sucho tanio i bardzo skutecznie. Wystarczą produkty, które masz w domu.

Piękny dywan, zazwyczaj pełni centralną ozdobę pomieszczenia. Ociepla wnętrze i dodaje przytulności pomieszczeniom. Niezależnie od tego, jaki rodzaj dywanu preferujesz - trzeba o niego zadbać, bo w przeciwnym wypadku jedynie pogorszy wygląd domu, czy mieszkania i stanie się bezużyteczny. Podpowiadamy jak domowym sposobem wyprać dywan na sucho. 

Zobacz wideo Trzy skuteczne, domowe myki na czyszczenie różnych plam na dywanach

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pranie dywanu na sucho. Na czym polega ta metoda?

Zabieg ten oczywiście polega na oczyszczeniu dywanu z zabrudzeń, nieprzyjemnych zapachów, tłustych plam oraz małych zanieczyszczeń, ale bez użycia wody. Zazwyczaj taki zabieg jest wykonywany za pomocą specjalnych środków do tego przeznaczonych, jednak one nie zawsze są w 100% bezpieczne ze względu na różne detergenty. Możesz wykonać tę czynność bez obaw o to, że żrące substancje rozprzestrzenią się po domu. W jaki sposób? Wyjaśniamy poniżej.

Domowy sposób na czyszczenie dywanu na sucho

Najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem jest użycie skrobi ziemniaczanej i płatków mydlanych. Zaletą tego sposobu jest fakt, że jest on bezpieczny dla koloru oraz materiału, z którego wykonany jest dywan. Wystarczy, że zmieszasz 2 szklanki skrobi ziemniaczanej z 5 łyżkami płatków mydlanych. Następnie rozsypiesz to, wczeszesz w dywan, a szczególnie w miejsca mocniej zabrudzone. Poczekasz 30 minut i po upływie tego czasu odkurzysz, pozbywając się jednocześnie zabrudzeń i mikro przebarwień.

Jak odświeżyć dywan, z pomocą sody oczyszczonej? 

Soda jest uniwersalnym składnikiem do czyszczenia różnego rodzaju zabrudzeń, sprawdzi się również w przypadku, gdy chcesz odświeżyć dywan. Wystarczy, że rozsypiesz proszek na dywanie, wczeszesz we włosie, by produkt dostał się jak najgłębiej. Możesz do tego dodać kilka kropel olejku eterycznego, by rozprzestrzeniał się zapach po całym domu. W ten sposób zostaw proszek na ok. 5 godzin, po upływie tego czasu dokładnie odkurz dywan. Gotowe!

Więcej o: