Czy będzie 15. emerytura? Najnowsze informacje nie pozostawiają wątpliwości! Seniorzy będą zaskoczeni

Najniższa emerytura ZUS od 1 marca 2023 została poddana waloryzacji. Wraz z nią wzrosły inne świadczenia. Dodatkowy zastrzyk gotówki czeka też seniorów w postaci 13. i 14. emerytury. Czy będzie 15. emerytura 2023? Przybliżamy bieżące informacje i to, jak wygląda waloryzacja emerytury 2023 [tabela].

Informacje o wprowadzeniu 15. emerytury w 2023 pojawiły się w listopadzie 2022. Wtedy to portal wyborcza.biz poinformował, że Jarosław Kaczyński wydał zgodę na świadczenia. Doniesienia te jednak szybko sprostował pod koniec tego samego miesiąca przez rzecznika PiS, Rafał Bochenek. Czy w tej kwestii coś się zmieniło od tamtego czasu? Rząd skupiał się głównie na 13. i 14. emeryturze.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy będzie 15. emerytura na święta? Wpływ dodatkowego świadczenia na budżet państwa

Według wstępnych ustaleń 15. emerytura miałaby być wypłacana na zasadach zbliżonych do 13. emerytury. Oznacza to, otrzymaliby ją wszyscy emeryci i renciści bez względu na wysokość podstawowego świadczenia, a świadczenie byłoby wypłacane w wysokości najniższej emerytury. Należy jednak zaznaczyć przy tym, że Projekt Ustawy Budżetowej na 2023 rok nie przewidział 15. emerytur. Tematowi przyjrzał się również bliżej "Super Express". Prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek w rozmowie z portalem mówiła o tym, jak 15. emerytura wpłynęłaby na budżet państwa.

Jeśli weźmiemy 10 mln świadczeniobiorców — tj. emerytów i rencistów i każdemu przekażemy te 1500 zł, to wychodzi ok. 15 mld zł. Wartość tego programu, to niecałe 40 proc. tego co kosztuje 500 plus — które rocznie kosztuje 40 mld zł. A tutaj mamy jednorazowy wydatek 15 mld zł (czyli 37,5 proc. kosztów 500 plus), czyli wysokość budżetu całej Warszawy. Można to porównać z budową Stadionu Narodowego, która kosztowała 2 mld zł, za 15. emerytury moglibyśmy siedem takich stadionów postawić

- wyjaśniała Kolek.

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, należy przyjąć, że szanse na wypłaty świadczenia w tym roku są niskie.

Waloryzacja emerytury 2023 [tabela]. Na jakie podwyżki seniorzy mogą liczyć w tym roku?

Mimo niskich szans na 15. emeryturę seniorzy mogą liczyć na kilka podwyżek, które zostały już potwierdzone. Wraz z kwietniowymi świadczeniami otrzymają oni 13. emeryturę. Choć dokładny termin wypłat 14. emerytury nie jest jeszcze znany, rząd zapewnia, że nastąpi to w drugiej połowie roku. Ponadto od 1 marca 2023 wszystkie świadczenia zostały poddane waloryzacji, której wskaźnik wyniósł 14,8%. Poniżej przedstawiamy wzrost dla niektórych kwot.

Tabela waloryzacji rent i emerytur 2023Tabela waloryzacji rent i emerytur 2023 Opracowanie własne

Tabela waloryzacji rent i emerytur 2023Tabela waloryzacji rent i emerytur 2023 Opracowanie własne

Więcej o: