Nie było go ponad 20 lat, naukowcy uznali, że zginął. Byli w szoku, gdy wrócił w rodzinne strony

Działalność współczesnego człowieka nieustannie przyczynia się do wymierania zwierząt i roślin. Do niedawna wierzono, że ten los spotkał również madagaskarniczka. Ten niewielki ptak występujący wyłącznie na afrykańskiej wyspie ostatni raz był widziany w 1999. Okazuje się, że gatunek ten przetrwał.

Madagaskarniczek to niewielki ptak z rodziny wróblowatych, który występuje jedynie na Madagaskarze. Znanych jest 11 gatunków tych śpiewających ptaków, jednak przez długi czas żaden osobnik nie był zaobserwowany w naturze. Naukowcy zaczęli podejrzewać, że madagaskarniczek mógł zniknąć na zawsze. Zmieniło się to dopiero na początku tego roku. O ważnych nowinach informowały m.in. BBC, a wśród polskich mediów TVN24.

Zobacz wideo Papugi bez problemu radzą sobie z łamigłówkami

Lubisz ciekawostki? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Madagaskarniczek ciemny poszukiwany przez świat naukowców. Ptak podejrzewany o wyginięcie

Madagaskarniczek ciemny charakteryzuje się ciemnooliwkowymi piórkami i jaskrawożółtym gardłem oraz otoczką wokół oczu w tym samym kolorze. Jest to ptak śpiewający, który wydaje charakterystyczne dźwięki. Dotychczas zamieszkiwał on obszary blisko podłoża w lasach tropikalnych. Nieco ponad rok temu został on jednak wpisany na listę 10 najbardziej poszukiwanych ptaków "Search for Lost Birds", którą tworzą Re:wild, American Bird Conservancy (ABC) we współpracy z BirdLife International, wykorzystując dane zgromadzone przez Cornell Lab of Ornithology i platformę eBird.

Odnalezienie madagaskarniczka ciemnego. Ptak zmienił zachowania przez działalność człowieka

Poszukiwania madagaskarniczka rozpoczęły się w grudniu 2022, a pierwszego osobnika udało się zauważyć dopiero 1 stycznia 2023. Co ciekawe, znajdował się on w gęstym, leśnym poszyciu w pobliżu skalistego brzegu rzeki. Ostatecznie znaleziono trzy ptaki.

Jeśli madagaskarniczki ciemne preferują obszary w pobliżu rzek, to wyjaśnia, dlaczego tak trudno było je znaleźć

- powiedział jeden z członków wyprawy, ornitolog John C. Mittermeier z American Bird Conservancy w cytowanej przez źródła wypowiedzi.

Podczas poszukiwania ptaków w lasach tropikalnych wykorzystuje się przede wszystkim wydawane przez nie dźwięki, które w tym przypadku byłyby zagłuszane przez szum pobliskiej wody. Czemu jednak ptak zmienił swoje środowisko? Las tropikalny, który był naturalnym domem madagaskarniczka jest obszarem oficjalnie chronionym. Niestety, mimo to, jego duża część została przekształcona w plantacje wanilii. W związku z tym ptak był po prostu zmuszony znaleźć nowe schronienie.

 
Więcej o: