Dieta tych sokołów wędrownych może szokować. Pandemia całkowicie zmieniła ich nawyki żywieniowe

Sokoły wędrowne, są średniej wielkości ptakami drapieżnymi. Podczas pandemii sokoły musiały drastycznie zmienić swoją dietę. Co je do tego skłoniło? Zrezygnowały z atakowania gołębi na rzecz innych ptaków. To, jak radykalnie zmieniły się ich nawyki żywieniowe może szokować.

Sokoły wędrowne są gatunkiem drapieżników występujących na całym świecie oprócz Antarktydy. W Polsce występuje bardzo nielicznie. Są to najszybsze ptaki świata, które w XX wieku lat 90 przybyły do miast Wielkiej Brytanii, między innymi ze względu na ulubioną ich zdobycz, jaką są gołębie. Niestety, pandemia sprawiła, że niektóre z tych ptaków musiały drastycznie zmienić swoją dietę. 

Zobacz wideo „Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" – zwiastun

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Życie sokołów również zmieniło się podczas pandemii

Ulubionym przysmakiem sokołów w Anglii są gołębie. Podczas wybuchu pandemii Covid-19 na świecie, większość ludzi przebywała na kwarantannie, a wcześniej po prostu bali się opuszczać domy. To sprawiło, że gołębie, zazwyczaj dokarmiane przez mieszkańców musiały zacząć szukać pożywienia gdzie indziej. Ciekawostką jest, że z tego powodu sokoły przestawiły się na papużki obrożne, które były łatwiej dostępne. Badacze z King's College London, którzy zauważyli te zmiany, są przekonani, że za zmianę diety sokołów odpowiedzialni są turyści, a raczej ich brak. - czytamy na Daily News UK.

Co jeszcze wiemy o sokołach? Są najszybszymi ptakami na świecie

Sokoły są jednymi z najszybszych ptaków drapieżnych na świecie. Potrafią gonić za ofiarą, osiągając przy tym prędkość nawet do 350 km/h. Nazwane są ptakami wędrownymi, czyli takimi, które przemierzają dalekie wędrówki. Jednak nazwa ta jest dość mylna, bo tylko młode osobniki do pierwszego roku życia pokonują dalekie trasy, ale w momencie, w którym znajdują partnerkę, osiedlają się na stałe w danym miejscu. Kolejną ciekawostką jest to, że z reguły jest to drapieżnik dość leniwy. W momencie, w którym próbuje schwytać swoją ofiarę i nie uda mu się kilkukrotnie, ten się poddaje i udaje się na odpoczynek. Niechętnie uczestniczą również w budowaniu gniazd. Wystarczy, że znajdą kawałek skały, albo dziurę w budynku, czy też duże gniazdo po innych większych ptakach. W momencie, gdy para upatrzy sobie jakieś "gniazdo" uważa, że jest ich i tam samica składa jaja, nie zważając na prawdziwego właściciela.

Więcej o: