Zmiany w wycince drzew zaskakują. Rewolucja we wnioskach i zezwoleniach ominie tylko nielicznych

Wycinka drzew 2023: przepisy. Od tego roku wprowadzono zmiany dotyczące wniosków o pozwolenie na usunięcie krzewów i drzew. Wyjaśniono także kwestię zwiększenia obwodu pnia, która była zapowiadania jeszcze w 2022. Kogo ominą nowe przepisy?

27 stycznia wprowadzono zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew. Od tego roku składanie formalności jest o wiele prostsze i nie trzeba wychodzić z domu. Jeszcze do niedawna wniosek należało osobiście złożyć w urzędzie, ale od tego roku można to zrobić przez internet w formie elektronicznej. Spodziewano się również, że zostanie zwiększony obwód pnia, do którego można wyciąć drzewo bez pozwolenia. Co zmieniło się w tym przepisie?

Kiedy należy złożyć wniosek? W niektórych przypadkach nie jest to konieczne

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie gov.pl wniosek o pozwolenie należy złożyć, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, z której chcesz usunąć drzewa lub prowadzisz działalność gospodarczą, w ramach której wycinka drzew jest konieczna. Wniosek muszą złożyć również dzierżawcy, użytkownicy wieczyści, najemcy lub jeśli obszar ma nieuregulowany status prawny. Pozwolenie nie jest wymagane jeśli wycinasz drzewa lub krzewy:

  • rosnące na plantacjach,
  • zniszczone z powodu czynników naturalnych (np. po wichurze),
  • w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego,
  • rośliny owocowe, z wyłączeniem tych, które rosną na terenie zabytków i terenach zielonych przeznaczonych do zwiedzania.

Pełną listę innych przypadków niewymagających zezwolenia znajdziesz tutaj.

Umowa zlecenie zostanie oskładkowana? Nawet 1,2 Polaków może stracić pieniądze Będzie nowe 1500 złotych dla mam? Ogłoszono pomysł na nowe świadczenie

Jaką grubość powinien mieć pień drzewa, by móc go wyciąć? Nie zmieniono przepisów

Gdy w zeszłym roku zapowiadano zmiany w przepisach pojawiła się informacja o zwiększeniu pnia drzewa, które można wyciąć bez zezwolenia. Obwód miał zostać podniesiony o 20 cm. Do tej pory nie pojawił się jednak taki zapis. Aktualnie można ściąć drzewo bez konieczności składania wniosku, jeśli objętość pnia powyżej 5 cm wynosi:

  • 80 cm – jeśli to topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty,
  • 65 cm – jeśli to kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny,
  • 50 cm – jeśli to pozostałe gatunki drzew,

Dodatkowo nie trzeba mieć zezwolenia na usunięcie bożodrzewa gruczołkowatego i krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 metrów kwadratowych.

Więcej o: