Tyle mogą dorobić seniorzy w 2023 roku. Nowe limity oznaczają dla wielu osób utratę świadczenia

Od marca 2023 zmieniły się limity zarabiania dla pracujących emerytów i rencistów. Stawki te zmieniają się co kwartał i warto je śledzić na bieżąco. Ich przekroczenie może oznaczać zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Wyjaśniamy, ile można dorobić do emerytury przez najbliższe trzy miesiące.

Seniorzy, którzy zdecydowali się na dorabianie do emerytury, muszą liczyć się z określonymi limitami. Wyższe zarobki będą bowiem wpływały bezpośrednio na wysokość otrzymywanego świadczenia. W szczególnych przypadkach prawo do emerytury może być nawet całkowicie zawieszone. Omawiane limity są ustalane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile można dorabiać do emerytury? Te progi wpłyną na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Jak podaje strona ZUS-u, limity dorabiania dotyczą zarobków z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, np. z umowy o pracę. W tym przypadku otrzymywane świadczenie może być:

  • pomniejszone, jeśli nasz dochód przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 marca 2023 kwota ta wynosi 4713,50 zł brutto.
  • zawieszone, jeśli nasz dochód przekroczy 130 % przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 marca 2023 ten górny limit wynosi 8753,60 zł brutto.

Powyższe limity będą obowiązywać seniorów w marcu, kwietniu i maju tego roku.

Kto może dorabiać bez ograniczeń? Limity dorabiania nie obowiązują wybranych grup

Limity dorabiania dotyczą tylko osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Bez ograniczeń dorabiać mogą:

  • emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych lub inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową,
  • osoby pobierające renty rodzinne, które przysługują po osobach uprawnionych do ww. świadczeń,
  • renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Wyjątek od tego stanowią świadczeniobiorcy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty minimalnego świadczenia, a która od 1 marca wynosi 1588,44 zł brutto.

Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum

- wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego w oficjalnym komunikacie.

Więcej o: