Kogut ma bogatą symbolikę w wierze katolickiej. Wiemy, dlaczego pojawia się na wieżach kościołów

W religii chrześcijańskiej występuje wiele symboli. Nic więc dziwnego, że nie każdy zna je wszystkie. Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego na wieżach kościołów czasami pojawia się kogut, to już spieszymy z wyjaśnieniami. Jego symbolika może cię zaskoczyć.

Co oznacza kogut na wieży Kościoła? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto poznać na nie odpowiedź. Szczególnie jeśli jesteś osobą wierzącą. 

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Kogut na kościołach. Ma ważny przekaz w czasie Świąt Wielkanocnych

Niewiele osób wie, jak ważnym symbolem w religii katolickiej jest kogut. Choć zwierzę na co dzień kojarzy się raczej z porannym wstawaniem i wsią, dla chrześcijan jest znacznie ważniejszy. Co więc symbolizuje kogut? Jak podaje portal franciszkanie.com, kogut oznacza przede wszystkim zwycięstwo dnia nad nocą. Jednak na tym jego przekaz się nie kończy. Ptak ma również wielkie znaczenie w obchodach Wielkanocy. Jako metafora zwycięstwa światła nad ciemnością, kogut jest również symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To jednak nie wszystko. Postać koguta wiele razy występuje w samym Piśmie Świętym. Można go zauważyć między innymi we fragmencie, kiedy Jezus mówi Piotrowi, że ten się go wyprze "zanim kogut zapieje" (Mt 26, 34). Ptak odgrywa jednak również ważną rolę w innych religiach. Według pogan odganiał on demony.

Co symbolizuje kogut? Miał on między innymi odganiać demony

Nie tylko w religii katolickiej kogut ma ogromne znaczenie. Jeszcze za czasów pogańskich, uważano, że ptak ma zdolność odganiania demonów i innych złych sił nadprzyrodzonych. To również ma związek z metaforycznym zwycięstwem dnia nad nocą. Skoro kogut zwiastował nadejście poranka, dawniej uważano, że musi odpędzać duchy nocy. To jednak nie wszystko. Ptak miał także chronić dom przed piorunami i gradem. To akurat ma bezpośredni związek z jego grzebieniem. Zgodnie z tradycją uważano, że dzięki płomiennej części ciała, jest w stanie chronić dom przed zjawiskami atmosferycznymi oraz samym ogniem. Warto jednak wspomnieć, że kogut nie jest jedynym ptakiem, który zapisał się jako zwierzę z ważnym metaforycznym przekazem. W zbiorze symboli znalazł się także łabędź. Szczególnie w Niemczech na wieżach Kościołów można znaleźć podobiznę zwierzęcia. Ptak był wyjątkowo ważny między innymi dla Marcina Lutra. Wiele malowideł przedstawia właśnie jego postać z łabędziem w tle. 

Więcej o: