Rozliczenie PIT 2023. Do kiedy można złożyć PIT w tym roku? Możesz dostać zwrot podatku szybciej

Każdego podatnika obowiązuje rozliczenie PIT 2023. Do kiedy trzeba złożyć deklarację? Najlepiej zrobić to jak najwcześniej. Dzięki temu na pewno nie przegapimy końcowego terminu, a ponadto znacznie szybciej otrzymamy zwrot podatku. Wyjaśniamy, do kiedy można złożyć PIT i jak rozliczyc PIT 2023.

Rozliczenie PIT 2023 możliwe jest od 15 lutego tego roku. Choć wydawało się, że na dopełnienie tego obowiązku dostaliśmy dużo czasu, końcowy termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2022 jest już coraz bliżej. Jeśli zatem jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto rozliczyć PIT jak najszybciej.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rozliczenie PIT 2023. Do kiedy można złożyć PIT za 2022?

Złożenie deklaracji PIT za mijający rok podatkowy jest zazwyczaj możliwe do końca kwietnia roku następnego. Należy zaznaczyć jednak w tym miejscu, że 30 kwietnia w 2023 wypada w niedzielę. 1 maja natomiast jest dniem ustawowo wolnym od pracy, w związku z czym ostateczny termin końcowy na rozliczenie PIT 2023 został ustalony na 2 maja tego roku.

Jak rozliczyc pit 2023? Warto skorzystać z usługi Twój e-PIT przez e-Urząd Skarbowy

PIT 2023 możemy rozliczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest złożenie deklaracji w formie tradycyjnego papierowego dokumentu w odpowiedniej placówce urzędu. Dla wielu osób wygodniejszą opcją może być jednak skorzystanie z usługi e-Urząd Skarbowy. Zalogować się do niego można, wybierając jedną z trzech metod:

  • login.gov.pl – gdzie zalogujemy się przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej,
  • aplikację mObywatel,
  • dane autoryzacyjne – czyli numeru PESEL lub NIP i kwoty przychodu.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że Twój e-PIT to nie tylko wygoda. Dzięki rozliczeniu za pośrednictwem Internetu możemy również szybciej otrzymać zwrot podatku. Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie rządowej, termin oczekiwania na zwrot nadpłaty wynosi:

  • 3 miesiące, jeśli złożymy dokumenty w formie papierowej w urzędzie,
  • 45 dni w przypadku złożenia deklaracji online.

Należy pamiętać także, że w sytuacji, gdy konieczna będzie korekta zeznania, czas oczekiwania na zwrot podatku jest liczony od dnia złożenia wspomnianej korekty. Mając na uwadze wszystkie te czynniki, należy stwierdzić, że najkorzystniejsze dla nas będzie wybranie rozliczenia PIT w formie elektronicznej i to w jak najbliższym czasie. Dzięki temu nie będziemy stresować się przed majówką z powodu niewypełnionych obowiązków.

Więcej o: