Czym najlepiej zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Zapomnij o klasycznych linkach

Każdy rowerzysta powinien mieć w swoim wyposażeniu odpowiednie zapięcie, pozwalające zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą. Który sprzęt ochroni jednoślad przed potencjonalnymi złodziejami? Zapomnij o zwykłym łańcuchu. Zamiast tego zdecyduj się na inne rozwiązanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ochronić rower przed kradzieżą? Jednoślady nie należą do tanich nabytków, z tego powodu nie należy także oszczędzać na ich zabezpieczeniach. Dowiedz się, jakie zapięcia zmniejszą ryzyko rabunku do minimum.

Zobacz wideo Rowerzysto! Uważaj i poznaj znaki drogowe

Nie oszczędzaj na tanich zabezpieczeniach. Złodzieje mogą je złamać w błyskawicznym tempie

Po zakupie roweru wiele osób nie chce przepłacać za łańcuchy mające ochronić go przed kradzieżą. To spory błąd. Tanie linki z supermarketów nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Złodzieje są w stanie usunąć je bez większych problemów. Kupując zabezpieczenia, zwróć uwagę na kilka szczegółów. Pamiętaj, że warto kierować się zasadą "im droższy pojazd, tym bardziej warto skorzystać z kosztownych środków ochrony". Zamiast zwykłych łańcuchów lepiej zdecydować się na zakup zapięcia typu U-Lock o średnicy co najmniej 12 mm. Ta grubość sprawi, że złodzieje będą mieli spore problemy w przepiłowaniu zamka. Co więcej, urządzenia tego typu można bez trudu przymocować do ramy roweru, ułatwiając ich transport.

Oprócz zapięć U-Lock ciekawym wyborem mogą być także zamki składane, czyli tzw. bordo. Zabezpieczenia tego typu zajmują mało miejsca, a mimo to są niezwykle trwałe i zapewniają sporą ochronę. Dobrym rozwiązaniem będzie także gruby łańcuch, dodatkowo wyposażony w materiał odporny na cięcie. Sporym minusem tego produktu jest jednak jego spora waga. Jeśli nie przeszkadza ci dodatkowy balast podczas podróży, bez większego zastanowienia zdecyduj się na takie zabezpieczenie.

Dodatkowe zabezpieczenie roweru. Zarejestruj go w najbliższym komisariacie

Choć zabezpieczenia roweru znacznie zmniejszają szansę na jego kradzież, nigdy nie zagwarantują 100% ochrony przed złodziejami. Aby łatwiej odnaleźć jednoślad, warto zarejestrować go na policji. Oznakowanie pojazdu polega na spisaniu jego marki i numeru fabrycznego oraz oznaczeniu go kodem identyfikującym właściciela. Numer zostaje nałożony na ramę bicykla specjalnym, bezbarwnym markerem, który staje się widoczny w świetle UV. Napis będzie wyróżniał się nawet pod dodatkową warstwą lakieru.

Co więcej, pamiętaj o najczęstszych błędach przy zabezpieczaniu roweru. Nawet najlepszy łańcuch, czy zamek nie pomoże, jeśli przymocujesz go w niewłaściwym miejscu. Za każdym razem upewniaj się, że urządzenia nie można ściągnąć z płotu lub murku, do którego go przyczepiłeś. Poza tym nie zapominaj, aby zabezpieczenie obejmowało zarówno koło jak i ramę. Przypinając je tylko do jednego elementu, znacznie zmniejszasz właściwości ochronne sprzętu.

Więcej o: