Ten element na skrzydle samolotu ma kluczowe znaczenie. Wygląda niepozornie, a może uratować życie

Podróże samolotami nie są już dziś niczym wymyślnym. Niemalże każda osoba choć raz leciała samolotem - to łatwy i szybki sposób przemieszczania się, prawda? Większa ilość pasażerów sprawiła, że ludzie zaczęli interesować się niektórymi elementami maszyny. Ta część na skrzydle okazuje się być bardzo ważna.

Osoby podróżujące samolotami bardzo często są ciekawe, jak zbudowana jest maszyna, a przed wejściem do samolotu rozglądają się z ogromnym zaciekawieniem, podziwiając np. elementy skrzydeł czy kokpitu. Wiele osób często zastanawiało się także, czym jest żółty element na skrzydle. Ten youtuber wyjaśnił zagadkę i okazuje się, ze warto o tym wiedzieć. 

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pilot rozwiązał zagadkę wielu osób. Wszystko wyjaśnił w filmiku

Gdy gdzieś latamy, najczęściej lot wykonany jest samolotem typu Airbus i to właśnie na tego typu maszynach można zauważyć żółty element na skrzydle. W internecie znajdziemy sporo mitów na jego temat i z pewnością właśnie dlatego pewien youtuber postanowił to wyjaśnić. Jak się okazuje jest on profesjonalnym pilotem, więc informacje z ust takiego człowieka są z pewnością wiarygodne. Na kanale mężczyzna posługuje się pseudonimem Capitan Joe a nick to @flywithcaptainjoe. Regularnie dodaje filmy z ciekawostkami o lataniu i to właśnie zagadkowemu żółtemu elementowi Joe poświęcił chwilę w jednym z materiałów. Okazuje się, że to ważna kwestia nawet dla pasażera.

 

Żółty element na skrzydle odgrywa ważną rolę. O tym warto wiedzieć

Skrzydła w samolotach są gładkie po to, aby miały jak najlepsze właściwości aerodynamiczne. Czasami można na nich zauważyć żółty element, a jest on tam umieszczony dla bezpieczeństwa pasażerów. W filmie Joe wyjaśnia, że żółty element ma chronić pasażera przed ześlizgnięciem się ze skrzydła w przypadku ewakuacji. W elemencie są dwie dziurki, przez które przeciąga się linę, i to za nią trzymają się pasażerowie, w czasie ucieczki. 

Po otwarciu drzwi jeden koniec liny jest mocowany do drzwi, a drugi koniec musi być doczepiony do małego zaczepu. Druga lina jest mocowana do drugiego otworu prowadzącego do zjeżdżalni.

- wyjaśnił Joe na nagraniu na YouTubie. Faktycznie taka informacja jest ważna i jeśli podróżujesz samolotami, warto o tym wiedzieć, aby w razie ewakuacji być świadomym, do czego służy ten element. Pamiętaj, aby zawsze przed rozpoczęciem lotu skupić się na tym, co mówi załoga, która wyjaśnia wszystko krok po kroku - pokazuje gdzie są wyjścia ewakuacyjne oraz m.in. jak korzystać z masek tlenowych. 

Więcej o: