Najwyższą górą na świecie niezaprzeczalnie jest Mount Everest. Jej szczyt wznosi się na wysokość 8850 metrów, jednak już powyżej 7 tys. jest całkowicie pokryty śniegiem. Do niedawna teren ten był niezbadany z powodu trudnych warunków panujących na górze. Naukowcy jedynie szacowali, że warstwa śnieżna może wynosić około 0,92-3,5 metra grubości. Chińscy specjaliści przeprowadzili niedawno precyzyjne badania, a ich wynik podaje w wątpliwość znaną dotychczas wysokość góry. Być może jest mniejsza, niż sądzono.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Po latach próby ustalenia grubości śniegu pokrywającego szczyt Mount Everest, Instytut Badań nad Płaskowyżem Tybetańskim Chińskiej Akademii Nauk zorganizował specjalną wyprawę w celu dokonania precyzyjnego pomiaru. Na północnych zboczach góry wyznaczono 26 punktów znajdujących się powyżej 7 tys. metrów, na których wykonano kilkadziesiąt testów specjalnym radarem. Wyniki zaskoczyły badaczy. Okazuje się, że średnia grubość pokrywy śnieżnej na szczycie Mount Everest wynosi 9,5 metra. To aż trzy razy więcej niż do tej pory sądzili naukowcy. Co ciekawe, takie wyniki mogą mieć wpływ na ustaloną wysokość góry.
Zdaniem naukowców tak gruba warstwa śniegu na szczycie może mieć związek z postępującymi zmianami klimatycznymi spowodowanymi ingerencją człowieka w tej okolicy.
Śnieg i warstwa lodu na Mount Evereście to w pewien sposób strażnicy zmian klimatu. Dzięki kolejnym pomiarom ustalimy, jakie jest tempo zmian klimatycznych na tak dużych wysokościach
- napisano w serwisie "The Cryosphere", gdzie opublikowano przeprowadzone badania. Ponadto zdaniem naukowców tak gruba warstwa śniegu może zmienić ustaloną wysokość góry i ją zaniżyć. W 2020 roku Chiny i Nepal zaktualizowały wysokość Czomolungmy i podniosły ją z 8848 do 8850 metrów n.p.m. Możliwe, że to ustalenie będzie trzeba wkrótce zmienić.
Wszystko przez różnice w poziomie śniegu, odchyleniu grawitacji i załamaniu światła
- piszą naukowcy. Nie będzie to jednak tak duża różnica, by pozbawić Mount Everest tytułu najwyższej góry świata.