W PRL-u miał ją prawie każdy. Dziś jest warta fortunę. Zobacz, czy nie leży gdzieś w domu

W czasach PRL-u oszczędności na własne lokum zbierano za pomocą książeczki mieszkaniowej. Jeśli do tej pory z niej nie skorzystałeś, koniecznie poszukaj dokumentu w domu. Dziś może być naprawdę sporo warta. Dowiedz się, jak na niej zarobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiele osób, które zbierały oszczędności na książeczce mieszkaniowej, nadal z nich nie skorzystało. Czy można na niej jeszcze zarobić? Jak się okazuje, dokument może okazać się prawdziwym skarbem. Mimo upływu lat nadal ma sporą wartość.

Zobacz wideo Ostatni mebel PRL-u czy pierwszy mebel polskiej demokracji?

Do czego służyła książeczka mieszkaniowa? Kiedyś dokument miał ogromne znaczenie

Dzięki książeczce mieszkaniowej osoby żyjące w czasach PRL-u mogły gromadzić oszczędności na zakup własnego lokum. Jednak jak w zasadzie działał? Pieniądze odłożone na zakup nieruchomości były zapisywane w dokumencie i potwierdzane przez pieczątki i podpisy urzędników. Najwięcej dokumentów tego typu wydał PKO Bank Polski. Rozpoznasz je po charakterystycznej zielonej okładce. Jeśli więc znajdziesz w domu małą książeczkę w tym kolorze, możliwe, że odkopałeś prawdziwy relikt PRL-u.

Czy z książeczki mieszkaniowej można jeszcze skorzystać? Możesz na niej sporo zarobić

Przez hiperinflacje, której doświadczyli ludzie żyjący w PRL-u, oszczędności zebrane na książeczkach mieszkaniowych znacznie straciły na wartości. Nie oznacza to jednak, że dokumenty są dzisiaj zupełnie bezużyteczne. Wiele z nich można spieniężyć. Oprócz tego na podstawie zaświadczenia można ubiegać się o premię gwarancyjną. Suma, jaką można otrzymać, wyliczana jest na podstawie ceny za metr kwadratowy w budownictwie mieszkaniowym.

Aby skorzystać z książeczki mieszkaniowej, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim premia gwarancyjna obejmuje jedynie dokumenty, które zostały wydane przed 24 października 1990 roku. Posiadacze zaświadczenia z późniejszych lat mogą jedynie ubiegać się o wkład początkowy i zgromadzone odsetki. Środki z książeczki mieszkaniowej można natomiast wydać na następujące wydatki:

  • kupno mieszkania,
  • budowę domu,
  • remont nieruchomości,
  • spłatę kredytu spółdzielczego,
  • wkładu na fundusz remontowy,
  • wkładu własnego pod kredyt hipoteczny,
  • partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.
Więcej o: