Krynica-Zdrój, bo to właśnie o tym miejscu mowa powyżej, to górskie uzdrowisko położone w Beskidzie Sądeckim, w województwie małopolskim. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika, a w dodatku miasto położone jest na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Sama przyroda przemawia zatem za odwiedzeniem tych stron, jednak na pewno nie są to jego jedyne zalety.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Krynica-Zdrój jest znana przede wszystkim ze swojego statusu uzdrowiska, który uzyskała w 1807 roku. To właśnie wtedy dr Jan Nennel jako pierwszy został mianowany tam lekarzem uzdrowiskowym. Od tamtego czasu miejsce to cieszyło się dużym zainteresowaniem pacjentów z całej Europy. Co ciekawe, Krynica-Zdrój po raz pierwszy zastosowała terapie borowinowe, z których słynie do dziś, choć duże uznanie kuracjuszy mają oczywiście też lecznicze wody mineralne. Obecnie leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia oraz przemiany materii. Spokój i bliskość natury wpływają również bardzo korzystnie na zdrowie psychiczne odwiedzających.
Jeśli wybierzemy się do Krynicy-Zdrój, koniecznie powinniśmy się zatrzymać w co najmniej kilku pijalniach wód mineralnych, choć naszą wyprawę warto zacząć od "Słotwinki". Jest to najstarsza w mieście pijalnia, która istnieje od 1806 roku, przy czym na początku drugiej połowy XIX wieku przeniesiono ją z krynickiego deptaku do Parku Słotwińskiego. Z innych zabytków miasta na uwagę zasługują m.in. Łazienki Borowinowe z 1881 roku, Stare Łazienki Mineralne z lat 1863–1966 czy znajdujący się w centralnej części deptaku neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku. Jeśli odwiedziny w mieście planujemy na przełomie sierpnia i września, to warto zainteresować się też Festiwalem im. Jana Kiepury, który co roku gromadzi tysiąc solistów i artystów w tym teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy.
Podczas pobytu w uzdrowisku nie można też oczywiście zapominać o wspomnianej pięknej przyrodzie. W Krynicy-Zdrój znajdziemy wiele ciekawych szlaków turystycznych, więc bez problemu powinniśmy znaleźć tu coś odpowiedniego dla naszych indywidualnych potrzeb i możliwości. Piesze wędrówki na świeżym powietrzu niewątpliwie będą w wielu przypadkach dobrym uzupełnieniem leczenia w sanatorium.