Wybory parlamentarne 2023. Zmiana miejsca głosowania nie jest trudna. Pamiętaj tylko o tych terminach

Już 15 października w Polsce odbędą się wybory. Zmiana miejsca głosowania może być spowodowana różnymi sytuacjami. Istotne jest jednak to, że zarówno zmiana okręgu wyborczego, jak i adresu głosowania jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy dochować poniższych terminów, a twój głos będzie wciąż ważny.

Wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu oraz referendum odbędą się 15 października 2023 roku, a lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7 do 21. Jeśli wiemy już, że w tym czasie nie będziemy przebywać w miejscu naszego zameldowania, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, aby móc głosować. 

Zobacz wideo

Zmiana miejsca głosowania. Zmiana okręgu wyborczego i zmiana lokalu wyborczego

Centralny Rejestr Wyborców (CRW) automatycznie przypisuje każdego do komisji wyborczej właściwej dla jego miejsca zameldowania. Zmianą miejsca głosowania są zatem najczęściej zainteresowane osoby, które mieszkają w innym mieście. W tym przypadku konieczne jest złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w innym okręgu wyborczym. Zrobić to możemy online przez stronę mObywatel.gov.pl. Podobnie sytuacja wygląda, gdy mieszkamy w tym samym mieście, ale pod innym adresem i zmiana lokalu wyborczego będzie dla nas rozwiązaniem wygodniejszym. Warto podkreślić, że dotyczy to również osób, które w danym miejscu w dniu wyborów będą przebywać tymczasowo, np. odwiedzając rodzinę lub znajomych.

Zgodnie z ustawą Kodeks wyborczy wspomniany wniosek należy złożyć w okresie od 44 do trzech dni poprzedzających głosowanie. W tym roku więc terminem ostatecznym jest 12 października. Jeśli natomiast chcemy zmienić stały obwód głosowania, czas na to mamy do 10 października. Z formalnościami tymi nie powinniśmy zwlekać na ostatnią chwilę. W przeciwnym razie niestety utracimy swoje prawo do głosowania lub będziemy musieli po prostu stawić się w lokalu wyborczym w miejscu zameldowania.

Wybory korespondencyjne 2023. Część wyborców może skorzystać z różnych udogodnień

Jedną z opcji mających na celu ułatwienie obywatelom udziału w wyborach jest bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Urzędy gmin po raz pierwszy były zobowiązane do zorganizowania ich w miejscach, gdzie nie ma transportu publicznego. Z rozwiązania takiego będą mogły skorzystać m.in. seniorzy po 60. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami. Niestety termin na zgłoszenie takiej potrzeby minął 2 października. Do tego dnia należało też zgłosić w gminie chęć zagłosowania korespondencyjnie ze względu np. na stan zdrowia. Mimo to warto wspomnieć o wyborach korespondencyjnych, ponieważ do 9 października 2023 do osób zgłoszonych w terminie powinien dotrzeć za pośrednictwem poczty pakiet wyborczy, który 15 października zostanie przekazany do komisji wyborczej.

Więcej o: