Wybory w Polsce 2023. Na kogo głosować? W podjęciu decyzji może ci pomóc krótki test

Wybory w Polsce 2023 coraz bliżej, ale wciąż wiele osób nie wie, na kogo głosować. W podjęciu decyzji może pomóc "Latarnik Wyborczy". Test trwa kilka minut i jest bardzo prosty. Na czym to polega? Jak wykonać test wyborczy 2023?

Wielkimi krokami zbliżają się w Polsce wybory. Jak głosować i na kogo głosować to najczęstsze pytania, jakie pojawiają się w głowach wielu wyborców. Niektórzy przy wyborze komitetu wyborczego i kandydata kierują się sympatiami i emocjami, inni wolą dokładnie przeanalizować programy wyborcze, ale też propozycje poszczególnych osób na liście.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co powiesz tym, którzy nie pójdą na wybory? "Nie masz prawa narzekać później"

Wybory w Polsce 2023. Nie wiesz na kogo głosować? Zrób test, a możesz rozwiać wątpliwości

Podjęcie decyzji nie jest łatwe. Wiele osób wciąż jest niezdecydowanych i nie wie, na kogo głosować. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", niezdecydowanych jest 5,1 proc. ankietowanych. To wciąż sporo, choć w poprzednim badaniu odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło aż 8,7 proc. ankietowanych.

Z pomocą niezdecydowanym przychodzi "Latarnik Wyborczy". Test stworzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, pozarządową organizację zajmującą się m.in. edukowaniem uczniów i nauczycieli oraz promowaniem postaw obywatelskich. "Latarnik Wyborczy" po raz pierwszy przygotowano w 2005 roku. Celem jest pomoc w podjęciu przemyślanej i świadomej decyzji wyborczej.

Na kogo głosować 2023? Może pomóc "Latarnik Wyborczy". Test zajmuje tylko chwilę

Test wyborczy składa się z 20 krótkich pytań, a właściwie stwierdzeń, poruszających tematy polityczne, ekonomiczne i społeczne. Każde z nich trafia wcześniej do poszczególnych komitetów startujących w wyborach. Te odnoszą się do stwierdzeń, zgadzając się, nie zgadzając lub stwierdzając, że w tej kwestii nie mają zdania. Na podstawie udzielonych przez nich odpowiedzi przygotowywane jest zestawienie, do którego następnie porównywane są odpowiedzi internauty. W razie wątpliwości lub nieznajomości zagadnienia, każde pytanie ma również przygotowane wyjaśnienie.

Wykonanie testu może pomóc w podjęciu decyzji. Ale ważne jest także wybranie kandydata do wyborów. Wszystkich startujących z danego okręgu i danej listy sprawdzisz na stronie wybory.gov.pl. Przynależność do okręgu możesz sprawdzić na stronie mObywatel, tam również możesz złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Czas na to masz do 12 października.

Więcej o: