Rafał Trzaskowski ma dwójkę dzieci: chłopca i dziewczynkę. Prezydent Warszawy bardzo chroni ich prywatność, ale niektóre informacje są oczywiście znane. Wiadomo na przykład, że Trzaskowski razem z żoną Małgorzatą wybrali dla swoich pociech imiona tradycyjne i powszechnie używane w Polsce. Córka to Aleksandra, czyli Ola, a syn to Stanisław. To właśnie to męskie imię okazuje się sprawiać niektórym rodzicom problemy. Z czym dokładnie się one wiążą?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Według rządowego rejestru danych, imię Stanisław nosi w Polsce w sumie 949 611 chłopców i mężczyzn. Nowo narodzone maluchy stanowią wśród nich niemałą grupę, ponieważ według innych danych dostępnych na tym samym portalu Stanisław tylko w pierwszej połowie 2023 roku był dziesiątym najpopularniejszym imieniem męskim nadawanym dzieciom, a nadano je aż 1975 chłopcom. Niestety niektórzy z czasem nabierają wątpliwości związanych z tym wyborem, a problem stanowi konkretnie zdrobnienie.
Mój syn ma 8 miesięcy i ma na imię Staś. Niby ok, ale ja od jakiegoś czasu mam problem z tym imieniem. Zgodziłam się na to imię, bo nie miałam żadnego typu, a mąż bardzo chciał tak nazwać syna. Teraz mam wątpliwości czy dobrze wybraliśmy, bo jako mały chłopiec, imię Staś jest słodkie, to tak nie mogę sobie wyobrazić dorosłego mężczyzny o tym imieniu
- napisała pewna kobieta na anonimowym forum. W odpowiedziach internauci sugerowali, że zawsze istnieją inne zdrobnienia, które mogą być uznane za bardziej odpowiednie w późniejszym wieku, takie jak Stasiek, Staszek czy Stachu. Co jednak możemy zrobić, gdy mimo wszystko nie możemy się przekonać do naszego wcześniejszego wyboru? Zawsze jest opcja oficjalnej zmiany imienia, choć należy tu mieć na uwadze przepisy z tym związane. Pewne różnice pojawią się bowiem w zależności od wieku dziecka.
Jeśli chcemy zmienić imię dziecka, które nie ukończyło jeszcze pół roku, procedura jest dość prosta. Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 Urzędu m.st. Warszawy, w tym celu wystarczy przyjść do urzędu, w którym wydano akt urodzenia dziecka z dowodem tożsamości i dowodem uiszczenia opłaty skarbowej. Istotna jest też obecność obojga rodziców. Po upływie sześciu miesięcy od narodzin dziecka należy jednak postępować zgodnie z ustawą o zmianie imion i nazwisk. W tym przypadku wniosek o zmianę imienia musi zostać odpowiednio uzasadniony.