Wtyk amerykański rozgościł się w naszych domach. Tego pluskwiaka szybciej wyczujesz niż zauważysz

Wtyk amerykański zaczyna pojawiać się w naszych domach. Ostrzegają przed nim Lasy Państwowe, które opublikowały zdjęcie jednego z tych pluskwiaków. Internauci również zaczęli zauważać go w mieszkaniach. "Walczę z nimi co roku" - stwierdziła jedna z osób komentujących post.

Pluskwy to szkodniki, które powodują ogromne spustoszenie w naszych domach. Często po ich inwazji musimy nawet pozbyć się niektórych mebli oraz przedmiotów. Czy Wtyk amerykański także powoduje duże szkody? Wyjaśnili to leśnicy z Lasów Państwowych.

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Wtyk amerykański w Polsce jest zaledwie od kilku lat. Czy mamy się czego obawiać? 

Wtyk amerykański to pluskwiak, który pojawił się w Polsce dopiero kilkanaście lat temu. Do naszego kraju przybył z Ameryki Północnej, dlatego bywa nazywany także pluskwą amerykańską. W Europie po raz pierwszy jego obecność odnotowano w 1999 roku, natomiast do Polski zawitał w okolicach roku 2007.

Teraz próbują dostać się do naszych domów i zakłócić nasz spokój, wydzielając nieprzyjemną woń. Problem nasila się właśnie teraz, kiedy owady chcą schować się przed chłodem"

- czytamy w poście Nadleśnictwa Przedborów opublikowanym na Facebooku. 

Lasy Państwowe wyjaśniają, jakie problemy stwarza wtyk amerykański. Kiedy się boi robi to 

Choć wtyk amerykański nie wygląda przyjaźnie i w wielu osobach może wywołać niepokój, to jak wyjaśniają leśnicy, nie stanowi on dla nas zagrożenia. 

Wtyk amerykański nie 'gryzie' (nie kłuje) ludzi. Podobno w całej historii odnotowano tylko jeden taki przypadek. Wtyk amerykański nie przenosi żadnych chorób, nie jest też szkodnikiem spożywczym.

- uspokajają pracownicy Lasów Państwowych. 

Mimo to spotkanie z nim może przysporzyć nam kłopotów, a dokładniej jego zapach. Kiedy pluskwiak poczuje zagrożenie, zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, który potrafi utrzymywać się w powietrzu bardzo długo. Najlepszym rozwiązaniem, aby chronić się przed tym insektem, jest założenie w oknach moskitiery. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie tylko wtyk amerykański, ale także muchy, komary czy inne owady nie wlecą do naszego mieszkania. Kiedy jednak zauważymy już wtyka w naszym domu, to powinniśmy złapać go do słoika, a następnie wypuścić na zewnątrz. 

W komentarzach pod opublikowanym przez Lasy Państwowe postem pojawiło się wiele komentarzy, w których internauci opowiadali o swoich doświadczeniach z pluskwą amerykańską. 

Walczę z nimi co roku
U nas też jest
Mieszkamy pod lasem i codziennie wpadną z wizyta

- napisali pod postem internauci, który spotkali już na swojej drodze wtyka amerykańskiego. 

Więcej o: