Kiedy przesadzać róże? Pamiętaj o tym terminie, aby cieszyć się pięknymi kwiatami

Marzeniem wielu ludzi jest posiadanie pięknego, dużego ogrodu z bujnie rosnącymi różami. Aby mogło się ono ziścić, należy odpowiednio pielęgnować te rośliny. Kiedy przesadzać róże? Poznaj odpowiedni czas i sposób!

Przesadzanie róż wydaje się trudne, zwłaszcza jeśli mowa o starszych krzewach. Bardzo łatwo można uszkodzić ich system korzeniowy, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Warto stosować się do pewnych zasad i dowiedzieć się, kiedy jest odpowiedni czas na przesadzanie roślin do nowej gleby. Odpowiednia pielęgnacja róż to klucz do sukcesu, dzięki któremu kwiaty będą rosły bujnie i pięknie.

Zobacz wideo Woda różana działa cuda dla skóry. Poznaj przepis

Kiedy przesadzać róże? Obserwuj jesienne zmiany pogody!

Najlepszym czasem do przesadzania róż jest okres od października, aż do ochłodzenia i pierwszych przymrozków. Warto obserwować zmiany pogody, by nie przegapić odpowiedniego terminu. Jesień to czas po zakończeniu wegetacji rośliny. Przesadzana na wiosnę może nie mieć odpowiedniego czasu do regeneracji, co przyniesie nieprzyjemne konsekwencje w postaci braku kwitnienia.

Jak przesadzać róże? Przestrzegaj kilku zasad

  1. Należy zawsze bardzo ostrożnie wykopywać roślinę, by nie uszkodzić jej korzeni.
  2. Warto postarać się wykopać ją z jak największą ilością bryły korzeniowej, co pozwoli na lepszą adaptację rośliny w nowym miejscu.
  3. Należy przyciąć stare i chore korzenie za pomocą sekatora, a powstałe rany zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
  4. Aby roślina mogła się na wiosnę dobrze zregenerować, należy skrócić pędy o 2/3 długości i usunąć pozostałe liście.
  5. Przenieś roślinę w nowe miejsce z żyzną glebą, starając się jak najmniej ją uszkodzić. 
  6. Wykop dołek — większy, niż bryła korzeniowa, ale na tej samej głębokości, w której roślina przebywała wcześniej i umieść w nim różę.
  7. Po przesadzeniu podlej intensywnie roślinę.
  8. Zabezpiecz różę przed zimnem za pomocą kory lub torfu.
Więcej o: