Mysz komputerowa, która była inspiracją dla Steve'a Jobsa, została zlicytowana. Kosztowała fortunę

Niedawno na aukcję trafiła jedna z pierwszych myszy komputerowych wraz z miniklawiaturą. Jej nabywca zapłacił za nią krocie. Zestaw został zaprojektowany przez Douglas'a Engelbarta w 1968 roku i jak się okazuje, był bazą, dla wielu rozwiązań, które są stosowane do dziś.

Mysz komputerowa, która zainspirowała Steve'a Jobsa do stworzenia pierwszej myszy Apple'a, została sprzedana za 178 936 dolarów, czyli 776 900 złotych. Mysz i zestaw kluczy do kodowania zostały stworzone przez legendę informatyki Douglasa Engelbarta, pioniera systemu kontrolerów. Całość została kupiona za około 12-krotność szacunkowej kwoty, która wynosiła 14 640 dolarów w sprzedaży przeprowadzonej przez firmę RR Auction z siedzibą w Bostonie. 

Zobacz wideo Czy to konsola? Czy to komputer? Nie! To Steam Deck - sprzęt inny niż wszystkie [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sprzedano jedną z pierwszych myszy komputerowych na świecie. W jaki sposób działa? 

Mysz, która została sprzedana za fortunę, była dziełem amerykańskiego naukowca i wynalazcy, Douglasa Engelbarta, który przeprowadził w 1968 roku, jedną z najsłynniejszych prezentacji o wdzięcznej nazwie "The Mother of All Demos". Naukowiec był pierwszą osobą, który zaprezentował działanie oN-Line System, czyli systemu komputerowego, który został stworzony przez instytut SRI International (Stanford Research Institute), a sfinansowany przez NASA i Siły Powietrzne USA. Na "The Mother of All Demos" zaprezentowano takie rozwiązania jak: hipertekst, procesor tekstu, mechanizm współdzielenia ekranu, okna, grafika, wideokonferencja oraz właśnie mysz komputerowa. Urządzenie, o którym mowa miało dwa metalowe kółka, które podczas przesuwania, obracały się i przesyłały do komputera informacje o wymaganym ruchu wskaźnika.

Odpływ w zlewie Jak wyczyścić odpływ w zlewie? Ten trik z TikToka jest banalny i działa

Myszka sprzedana za krocie zainspirowała Steve'a Jobsa. Chciał uprościć urządzenie

Podczas zwiedzania ośrodka badawczego w 1979 roku, Steve Jobs, zobaczył koncepcję myszy i graficznego interfejsu użytkownika w działaniu. Był pod wrażeniem tego jak łatwe są w obsłudze, postanowił więc jeszcze bardziej je uprościć i włączyć te funkcje do komputerów Apple. Myszy Xerox kosztowały 300 dolarów za sztukę, Jobs chciał prostego modelu z jednym przyciskiem, który kosztowałby 15 dolarów.

Egzemplarz, który został sprzedany na aukcji, ma trzy przyciski i jest w zestawie z miniaturową "klawiaturą", która ma kolejne pięć przycisków. Na stronie aukcji można przeczytać, że wynalazek pozwalał na wprowadzenie poleceń przy pomocy 31 kombinacji kliknięć. 

Selena Gomez Selena Gomez to królowa internetu. Może pochwalić się kolejnym sukcesem

Więcej o: