Dzięki tym słowom grzecznie odmówisz dokładki jedzenia. Ten trik przyda się w czasie Wielkanocy

Pieczeń na Wielkanoc nie każdemu musi smakować. Jak więc grzecznie odmówić? Znamy kilka sposobów. Dzięki temu gospodyni na pewno się nie obrazi. Jeśli nie chcesz jeść mięsa, czy nawet próbować sałatki jarzynowej, koniecznie dowiedz się jak odmówić, by nikomu nie sprawić przykrość.

Choć odmawianie choćby spróbowania proponowanych dań może być trudne, to jednak da się to zrobić bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje. Wystarczy zrobić to z kulturą. Podpowiemy ci, jak możesz grzecznie odmówić jedzenia.

Zobacz wideo Wielki test jajek. Który przepis najbardziej przypadł nam do gustu?

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Jak w grzeczny sposób odmówić jedzenia? Wymówki nie są najlepszym pomysłem

Jeśli nie lubisz jakichś potraw lub w twojej diecie nie występują niektóre składniki, warto wiedzieć, w jaki sposób grzecznie odmawiać jedzenia. Jak to zrobić? Jak podaje portal dziendobry.tvn.pl, przede wszystkim nie kłam. Nie zasłaniaj się żadnymi wymówkami, postaw raczej na asertywność. W gruncie rzeczy wcale nie musisz tłumaczyć się ze swoich decyzji. Jeśli nie masz ochoty czegoś jeść, po prostu powiedz: 

Nie, bardzo dziękuję, gdy będę chciał/a, obiecuję, że sobie nałożę

- podpowiada Aleksandra Pakuła podczas porannego spotkania w stacji telewizyjnej. Dzięki temu zadbasz o swoje potrzeby, ale także o uczucia gości. Jakie inne zasady savoir-vivre obowiązują przy stole? Chętnie podpowiemy. 

Jakie zasady savoir-vivre należy zachować przy stole? Warto poznać je przed świętami

Już niedługo Święta Wielkanocne. Warto wiedzieć więc jak zachować się przy stole. Zasad jest kilka, ale należy je zapamiętać. Dzięki temu goście będą czuć się znacznie lepiej, a ty nie wywołasz nieprzyjemnych dla siebie sytuacji.

  • Poproś o podanie dania, które cię interesuje. Jeśli jakaś potrawa znajduje się daleko, nie wyciągaj po nią rąk przez cały stół. Lepiej poprosić gościa, który siedzi bliżej niej o podanie talerza.
  • Nie bądź zbytnio wybredny/a. Przeszukiwanie dań w celu odnalezienia najlepszego i najładniejszego kawałka, nie jest grzeczne. 
  • Nie przyprawiaj dania przed spróbowaniem. To bardzo niegrzeczne w stosunku do osoby, która przygotowała potrawę. Najpierw skosztuj jedzenia, a dopiero potem zdecyduj o konieczności przyprawienia.
  • Unikaj drażliwych tematów. Nie warto prowokować gości. Jeśli chcesz spędzić miło czas, rozmawiaj o przyjemnych sprawach.
Więcej o: