W PRL-u za sprawą realnego braku waloryzacji wszyscy emeryci bardzo szybko lądowali w tzw. 'starym portfelu' , czyli na głodowym świadczeniu. Nawet jeśli w chwili przejścia na emeryturę była ona wysoka, to za sprawą inflacji, szybko stawała się dziadowska. Dzisiaj w znacznym stopniu replikujemy ten
, gwarantujące wypłatę emerytury. To juz 27 lat! A tu ciągle słyszę ubolewnia, jaką to niska emeryturę ZUS im wyliczył. Patrz np K. Skrzynecka. Rozumiem, że w czasach minionych, przed reformą, były inne możliwości - jednak sa przykłady, że byli tazy, co pomyśleli o przyszłości -np I. Santor, Z.
Przegląd od AI Najwyższa emerytura w Polsce wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w 2024 roku wynosiła ponad 48,6 tys. zł brutto miesięcznie.Ten rekordowy wynik należy do emeryta ze Śląska (z oddziału ZUS w Zabrzu/Rybniku), który przeszedł na świadczenie w wieku 86 lat, a jego staż
Pani nawrocka jeszcze 8 lat temu nie miała szans na tak wczesną emeryturę, musiała by jeszcze pracować drugie tyle co dotychczas. Pani Hołownia ma
pseudoartystów.. - a Tusk już obiecał ze dołoży takim trefnisiom ja Jaś Kapela czy Klaudia Jachira..
Jakie macie podejście do zbliżającej się emerytury? Pytam oczywiście starsze ematki, moje rówieśniczki, zwłaszcza te, które mają widoki na skromną lub przeciętną comiesięczną „ wypłatę”. Zrezygnowałam kiedyś z dobrze płatnej pracy na rzecz etatu , który mi dawał możliwość spokojnego wychowania
Co najmniej 1,5 - 2 mln osób przychodzących w najbliższych dekadach ne emerytury będzie miało je silnie zaniżone z powodu pracy na umowach śmieciowych w latach 90-tych i dwutysięcznych. W niektórych zawodach takie umowy dominowały całymi latami , a etat należał do rzadkości. Ja, mimo, że zrobiłem
Czy można sie jakoś dowiedzieć (i gdzie) ile będzie wynosić emerytura po 15 latach pracy w Polsce? Co oprócz pracy wlicza się jeszcze do okresów składkowych?
Zależy od wielu czynników... gdzie pracujesz, jaką masz wyliczona emeryturę (kalkulator zusowski). Krótkoterminowo wychodzi korzystniej pracować o pobierać emeryturę. Ale praca w końcu się skończy. I zostanie sama emerytura. Składki z czasu pracy mniej wpłyną na emeryturę. Natomiast (tak mi wyszło z
Czy Waszym zdaniem emeryt powinien płacić podatek od swojej emerytury oraz składkę zdrowotną?