Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Slut-shaming to nic innego, jak działania, których celem jest wzbudzenie w kobiecie poczucia winy i zawstydzenia z powodu podejmowanych przez nią zachowań seksualnych. Księżna Argyll Margaret Campbell była jedną z jego ofiar. Poznajcie historię charyzmatycznej i podziwianej kobiety, która w krótkim czasie stała się obiektem kpin mediów i opinii publicznej.
Margaret Campbell z domu Whigham urodziła się w 1912 roku i była jedynym dzieckiem przedsiębiorcy Georga i jego żony Helen. Dzięki temu, że wywodziła się z bogatej, szkockiej rodziny, mogła od dziecięcych lat liczyć na to, co najlepsze. Była kobietą obdarzoną wyjątkową urodą. Miewała problemy z jąkaniem, dlatego rodzice w trosce o to, by jak najlepiej wydać ją za mąż, zatrudnili Lionela Logue, czyli słynnego logopedę Jerzego VI.
Mężczyźni zachwycali się jej wdziękami i nie bez powodu Margaret została okrzyknięta najpiękniejszą debiutantką. Nie śpieszyła się jednak do zamążpójścia i chętnie korzystała ze swojego powodzenia wśród mężczyzn. Wiązana była m.in. z pakistańskim dyplomatą Alym Khanem, właścicielem kilku pism Maxem Aitken, baronem Martinem Stillmanem von Brabusem, kierowcą wyścigowym Glenem Kidstonem czy też aktorem Davidem Nivenem. Z tym ostatnim zaszła nawet podobno w ciążę, jednak rodzice zmusili ją do dokonania aborcji.
Po zerwaniu zaręczyn z hrabią Warwick, w wieku 20 lat wyszła za mąż za Charlsa Sweenego. Mężczyzna pochodził z zamożnej rodziny z Pensylwanii, a ich ślub stał się jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w Wielkiej Brytanii. Łącznie zaproszono około dwóch tysięcy gości. Suknię panny młodej zaprojektował sam Norman Hartnell, czyli królewski krawiec, który stworzył także suknię ślubną Elżbiety II.
Małżeństwem z Charlsem byli przez 14 lat, jednak okres ten nie był dla nich łaskawy. Margaret urodziła dwie córeczki i syna, ale aż osiem razy ciążę straciła. W 1943 roku przeżyła śmiertelny upadek w szybie windy, wychodząc z wizyty u pedikiurzysty. - Spadłam 40 stóp (ok. 12 metrów) w dół na dno szybu windowego. Jedyną rzeczką, która mnie uratowała, była lina windy, którą spowolniałam upadek. Musiałam się jej chwycić, bo wszystkie paznokcie miałam oderwane. Najprawdopodobniej upadłam na kolana i uderzyłam tyłem głowy w ścianę, łamiąc czaszkę - wspominała później. Później sądzono, że wypadek mógł mieć wpływ na jej brak empatii i brak zachamowań. W 1947 roku ich związek oficjalnie został zakończony.
Po rozstaniu z mężem Margaret przypisywano jeszcze kilka romansów m.in. z bankierem Lehman Brothers oraz kuratorem Metropolitan Museum of Art, Theodorem Rousseau. Jednak podczas podróży pociągiem do Szkocji poznała Iana Campbella, z którym szybko połączyło ją namiętne uczucie. Ze strony Margaret było ono jednak w głównej mierze podyktowane chęcią dołączenia do brytyjskiej arystokracji i zdobyciem wygodnego życia.
Książe Argyll rozwiódł się ze swoją drugą żoną w 1951 roku i zaledwie kilka godzin po sfinalizowaniu rozwodu, poślubił Margaret. Oboje na tym związku skorzystali. Ona otrzymała upragniony tytuł i prestiż, zaś on dostęp do fortuny Whighamów. Z czasem jednak okazało się to za mało do przetrwania związku, zwłaszcza że książę Campbell był znany ze swoich agresywnych zapędów oraz uzależnienia od alkoholu i hazardu. Kiedy wiadomo już było, że małżeństwo zbliża się ku końcowi, rozpoczęła się prawdziwa walka. Powodem rozstania miały być liczne zdrady, jakich dopuszczała się księżna. Ian za wszelką cenę starał się ich dowieść. Sprawa rozwodowa rozpoczęła się w 1963 roku i trwała niemal cztery lata.
Księżna Margaret szybko zyskała łatkę Dirty Duchess. W sądzie przedstawiono listę jej rzekomych kochanków, których miało być aż 88. Znaleźli się na niej znani urzędnicy państwowi, aktorzy oraz członkowie rodziny królewskiej. Warto jednak podkreślić, że biografowie Campbellów są zdania, że w wielu przypadkach oskarżenia te były niesłuszne. Na liście znajdowali się bowiem mężczyźni o odmiennej orientacji seksualnej, ale ze względu na to, że w ówczesnych czasach było to karalne, nie mogli się więc ujawnić. Jednocześnie podczas procesu pod adresem kobiety padły oskarżenia o fałszowanie dokumentów i listów, których celem było przejęcie majątku męża. Choć Ian Campbell również zdradzał żonę i można było mu wiele zarzucić, to nie został on tak brutalnie potraktowany przez opinię publiczną.
Ostatecznym dowodem, który pogrążył księżną, okazały się fotografie wykonane Polaroidem i znalezione przez Iana Campbella w domu Margaret pod jej nieobecność. Księżna Argyll w sekretarzyku przechowywała zdjęcia erotyczne, na których była z innym mężczyzną. Kobieta znajdowała się na nich jedynie w naszyjniku z pereł. Tożsamości mężczyzny nigdy nie ujawniono. Campbell miał się dać nawet ponoć zbadać lekarzowi, aby wykluczyć, że to nie jego przyrodzenie widnieje na fotografiach. Podejrzewano, że kochankiem Margaret, którego było widać na zdjęciach był zięć premiera Winstona Churchilla, lord Duncan-Sandys, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone.
Winą za rozpad małżeństwa obarczona została księżna Argyll. Sędzia wygłosił trzygodzinną przemowę, w której w sposób obraźliwy i poniżający wyrażał się o Campbell. Publicznie upokorzył ją i naraził na późniejsze drwiny stwierdzając, że:
Margaret Campbell jest rozwiązłą kobietą, której niepohamowany apetyt seksualny mogą zaspokoić jedynie relacje z niezliczoną ilością mężczyzn.
Zasądził także dla Margaret obowiązek zapłaty 50 tys. funtów. Kobieta podkreślała, że jej były mąż nie dążył do rozwodu, a przede wszystkim do jej zniszczenia i poniżenia. Ian Campbell sześć tygodni po zakończeniu rozwodu poślubił kolejną kobietę. Jego czwartą i ostatnią żoną została Mathilde Heller. Zmarł w 1973 roku na skutek udaru mózgu.
Zawsze nosiła wysoko podniesioną głowę mimo upokorzeń, jakie ją spotkały. Do końca swojego życia utrzymywała pozory, chociaż jej sytuacja finansowa się pogarszała. Nie chciała bowiem rezygnować z wystawnego stylu życia, który tak lubiła. Niestety jej inwestycje w celu ratowania majątku okazały się nietrafione. Swój dom zaczęła udostępniać więc zwiedzającym, jednak to również na nic się zdało.
Pod koniec lat 70. zmuszona była przeprowadzić się do hotelu Grosvenor House. Ten apartament z czasem także musiała opuścić za niepłacenie rachunków. Ostatnie miesiące życie spędziła w domu opieki. Zmarła w skrajnej biedzie w wieku 81 lat. Pochowano ją obok jej pierwszego męża Charlesa Swennego.
Burzliwy związek Campbellów i ich głośny rozwód stały się podstawą do stworzenia miniserialu "Skandal w brytyjskim stylu". Produkcja BBC swoją premierę miała w 2021 roku, zaś w Polsce na początku 2022 roku na platformie HBO GO. W głównych rolach podziwiać możemy Claire Foy i Paula Bettanego. Scenarzystka Sarah Phelps podsumowała serial następującymi słowami:
To opowieść o kobiecie, która nie dała się zawstydzić. Która, nie chciała siedzieć cicho i robić tego, co kazał jej ogół społeczeństwa.