Jak wyrejestrować telewizor? Czy można zrobić to przez internet?

Jak wyrejestrować telewizor? Odbiornik telewizyjny można usunąć z rejestru abonamentowego na dwa sposoby. Po pierwsze, można wybrać się do placówki Poczty Polskiej i złożyć rezygnację. Druga opcja nie wymaga wychodzenia z domu - można to zrobić przez internet. Jak wyrejestrować telewizor przez internet?

Jak wyrejestrować odbiornik telewizyjny? Opłaty za abonament? 

Jak wyrejestrować telewizor? O tym, że każdy posiadacz radioodbiornika lub telewizora jest zobowiązany go zarejestrować i w związku z tym regularnie uiszczać abonament rtv nie trzeba chyba nikomu przypominać. Nie ma w tym przypadku różnicy, które z kanałów oglądamy i czy faktycznie korzystamy z samego odbiornika. Opłata przypisana jest do każdego posiadanego odbiornika w danym gospodarstwie domowym, a jej wysokość nie zmienia się, gdy mamy w domu więcej urządzeń.? 

W 2022 roku opłata za radioodbiornik wynosi 7,50 zł miesięcznie. Wysokość abonamentu może być niższa, jeśli zapłacimy z góry za dłuższy okres. Opłata za jeden miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wiąże się z uiszczeniem kwoty 24,50 zł za miesiąc. W tym przypadku opłacenie z góry sumy za kilka miesięcy do przodu również oznacza zniżkę. 

Co jednak w przypadku kiedy rezygnujemy z posiadania odbiornika? Jak wyrejestrować odbiornik telewizyjny? 

Jak wyrejestrować odbiornik tv? Zniżki za abonament 

Abonament za radioodbiornik i telewizor można obniżyć, płacąc za dłuższy okres z góry. Poniżej przedstawiamy, ile można zaoszczędzić płacąc z góry. Dla przykładu decydując się na zapłacenie za cały rok, miesięczna opłata abonamentowa za radioodbiornik wyniesie 6,75 zł zamiast 7,50 zł, zaś za telewizor (lub radio i telewizor razem) 22,05 zł zamiast 24,50 zł. 

Abonament za radioodbiornik w 2022 roku z uwzględnieniem zniżek: 

  • 14,60 zł, jeśli zapłacimy za dwa miesiące, 
  • 21,60 zł, jeśli zapłacimy za trzy miesiące, 
  • 42,80 zł, jeśli zapłacimy za sześć miesięcy, 
  • 81,00 zł, jeśli zapłacimy za cały rok kalendarzowy. 

Abonament RTV w 2022 r. za telewizor (lub radio i telewizor) z uwzględnieniem zniżek: 

  • 47,50 zł, jeśli zapłacimy za dwa miesiące, 
  • 70,60 zł, jeśli zapłacimy za trzy miesiące, 
  • 139,70 zł, jeśli zapłacimy za sześć miesięcy, 
  • 264,60 zł, jeśli zapłacimy za rok kalendarzowy. 
Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

Jak można wyrejestrować telewizor? 

Wyrejestrować telewizor lub radio można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zgłoszenie się do placówki Poczty Polskiej z prośbą o rezygnację. W tym celu trzeba przedstawić pracownikowi placówki swoją tożsamość i wypełnić odpowiedni formularz. Przy składaniu dyspozycji wyrejestrowania odbiornika nie trzeba podawać żadnego powodu. Warto być w tym aspekcie uczciwym - jeśli wyrejestrujemy odbiornik, z którego w rzeczywistości dalej korzystamy, możemy otrzymać wysoką karę - nawet 30-krotną opłatę abonamentową. 

Jak wyrejestrować telewizor przez Internet? 

Jest również druga możliwość wyrejestrowania telewizora. Można tego dokonać za pośrednictwem strony internetowej Poczty Polskiej - rtv.poczta-polska.pl. Po wejściu na stronę należy wejść w zakładkę „Zmiana danych" i zaznaczyć „Wyrejestrowanie odbiorników". Następnie mamy do wypełnienia formularz, który trzeba potem wysłać. Do 4 dni po wysłaniu formularza powinniśmy otrzymać list z hasłem, które będzie potrzebne do zatwierdzenia zmian. Poza tym, w liście będzie także formularz, który w przeciągu 14 dni należy wysłać na adres zwrotny. Ostatnim krokiem jest już tylko list z potwierdzeniem wyrejestrowania odbiornika, który również otrzymamy pocztą. 

Zobacz też: TVP ciągle mało. KRRiT: Abonament RTV zdrożeje o ponad 10 proc.

Więcej o: