Ile żyje jeż? Te małe, kolczaste stworzonka na wolności dożywają zwykle około 6 lat, jednak niekiedy żyją do 10. Jeże w niewoli dożywały natomiast 16 lat.
Młode jeże rodzą się najczęściej w połowie maja – na świat przychodzi od około dwóch do nawet ośmiu w miocie. Do czwartego tygodnia życia młode ssaki żywią się jedynie mlekiem matki, spędzając czas bezpiecznie w przygotowanym przez nią gnieździe. Kiedy maluchy trochę podrastają matka zabiera je nocą na spacery. To właśnie wtedy kolczaste zwierzaki uczą się zdobywać pożywienie. W wieku około ośmiu tygodni młode jeże muszą stać się już całkowicie samodzielne.
Na całym świecie występuje 15 gatunków jeży, jednak w Polsce możemy spotkać dwa podgatunki tych zwierzaków:
Zastanawiasz się, czy jeż zapada w sen zimowy? Jak się okazuje, kolczaste ssaki należą do zwierząt, które w zimowym czasie zaczynają hibernację (może ona trwać nawet 28 tygodni). W październiku jeż szuka sobie bezpiecznego schronienia, by przeczekać trudny czas i zapaść w sen zimowy.
Czasem zdarza się jednak, że ranny, słaby lub ważący mniej niż 700 g zwierzak potrzebuje pomocy. Spotykając takiego jeża przed nadejściem zimy, najlepiej skontaktować się z odpowiednimi służbami, by otrzymać wskazówki, jak pomóc kolczastemu ssakowi przetrwać.
Czym się żywi jeż? Wiele osób może kojarzyć te zwierzaki z ilustracjami, na których przedstawia się je z jabłkiem na grzbiecie. Jednak czy jeże rzeczywiście przenoszą w ten sposób owoce, by później się nimi posilić? Jak się okazuje, takie przedstawienie jeża niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Te małe ssaki żywią się przede wszystkim pokarmem zwierzęcym. Podstawę ich menu stanowią owady (żuki, pędraki, chrząszcze), ale jeże nie gardzą też małymi kręgowcami (gadami, płazami czy gryzoniami). Posilają się też dżdżownicami, ptasimi jajami, pisklętami, a nawet grzybami i padliną.
Jeże jedzą nocą i są w stanie przyjąć około 70 g pokarmu w ciągu doby. Okres ich żerowania staje się intensywniejszy jesienią, gdy zwierzaki zaczynają gromadzić tłuszcz, niezbędny do przetrwania zimy.
Spotykając na swojej drodze kolczastego ssaka, można zacząć zastanawiać się, co je jeż. Czy zwierzaki te wymagają dokarmiania przez człowieka? Musisz wiedzieć, że gdy jeż pojawi się w Twoim ogrodzie czy na podwórku późną jesienią, wówczas najlepszą pomocą dla niego okaże się zostawienie go w spokoju. Można nalać mu wody do miseczki, jednak trzeba pamiętać, by nie dawać mu pokarmu. Karmiony jeż może mieć problem z zapadnięciem w sen zimowy, a to niestety zagraża życiu tego sympatycznego stworzonka.
Pamiętaj – jeż to zwierzak, będący w Polsce pod ochroną. Warto o niego zadbać i robić wszystko, by mu nie zaszkodzić. Jeśli spotkasz jeża, nie przenoś go w inne miejsce, nie karm niczym, co mogłoby mu zaszkodzić, nie podawaj mu pokarmu późną jesienią. Jeśli chcesz, możesz przygotować dla jeża drewnianą budkę w swoim ogrodzie, którą najlepiej wyłożyć sianem. Zwierzak będzie mógł bezpiecznie przeczekać w niej do wiosny.
Zobacz też: Najmniejsze polskie ptaki. Rekordzista waży około 6 gramów!