Jakim psem jest terier australijski? Krótka charakterystyka rasy

Teriery australijskie to jedne z najmniejszych przedstawicieli terierów. Są to niezwykle przyjazne i radosne czworonogi, które świetnie odnajdują się w rodzinnym domu. Mają jednak swoje wymagania, co sprawia, że niezbędne jest regularne ich szkolenia. Jakie mają usposobienie? Ile kosztują te psy?

Choć teriery australijskie wciąż nie są zbyt popularną rasą w Polsce, to w ostatnich latach wzrosła liczba hodowli, w których można je znaleźć. Szukając ułożonego, ale jednocześnie energicznego i wesołego przyjaciela rodziny, wybór tej rasy psa powinien zadowolić przyszłych właścicieli.

Zobacz wideo Lewica chce powołania Rzecznika Praw Zwierząt. Co to za urząd?

Rośliny trujące dla psa (zdj. ilustracyjne)Masz je w domu? Lepiej się ich pozbądź. Te rośliny są trujące dla psa

Terier australijski - specyfika rasy

Terier australijski należy do grona najbardziej wesołych i inteligentnych, a jednocześnie najłatwiejszych do socjalizacji i szkolenia psów. Historia tej rasy nie jest do końca znana - przyjęło się, że zostały przywiezione do Australii przez osadników ze Szkocji i północnej Anglii. Po raz pierwszy publicznie przedstawiono je w 1880 roku podczas pokazu w Melbourne.

Szczególną popularność teriery australijskie zyskały dzięki swojemu usposobieniu - niezwykle przyjaznemu i pozytywnemu wobec człowieka. Są łatwe w szkoleniu, a także pomocne przy tępieniu gryzoni, a nawet węży. Niegdyś były wykorzystywane jako psy pasterskie i stróżujące. Nawet mimo niewielkich rozmiarów świetnie odnajdywały się przy takich zadaniach.

Kolejną przydatną dla potencjalnych właścicieli informacją dotyczącą terierów australijskich jest ich świetne zdrowie. Bardzo rzadko mają chroniczne problemy zdrowotne, a kiedy już zachorują, najczęściej dotykają ich alergie skórne, zwichnięcie rzepki, zanik siatkówki. Teriery australijskie są także podatne na cukrzycę na skutek przekarmienia we wczesnych miesiącach życia, dlatego tak ważne jest dobranie im odpowiedniej diety. Warto ten temat skonsultować z weterynarzem lub psim dietetykiem.

 

Terier australijski - usposobienie

Choć z pozoru teriery australijskie są niewinne i słodkie, to wykazują się również sprytem, są stanowcze, bardzo uparte i pełne temperamentu. W związku z tym szkolenie i naukę odpowiednich wzorców zachowania należy rozpocząć jak najwcześniej. Tylko w ten sposób uda się odwrócić ich uwagę od gryzienia mebli i kopania dołków w ogrodzie. Zdarza się, że nie są zbyt przyjazne w stosunku do innych domowych zwierzaków. Potrafią uparcie szczekać, kiedy coś im się nie podoba.

Z drugiej strony teriery bez problemu zaadaptują się zarówno do wiejskich, jak i miejskich warunków. Mają mnóstwo energii i chęci życia, dlatego lubią być w centrum uwagi i spędzać czas z właścicielem na aktywnościach, dzięki czemu szybko się do niego przywiązują. Wykazują się także empatią wobec dzieci, choć do nieznajomych nie zawsze mają ufność. Ich nadmiar energii sprawia, że należy im zapewnić odpowiednią dzienną dawkę spacerów lub biegania.

Terier australijski - waga

Dorosły pies osiąga wagę około 6,5 kilograma. Suki są nieco lżejsze, zazwyczaj około 5-6 kilogramów.

Terier australijski - wymagania

Jako że teriery australijskie wymagają sporo pracy w zakresie szkolenia i codziennej aktywności, są odpowiednie dla właścicieli z pewnym doświadczeniem. Lubią aktywne spacery i sesje biegania, np. za rzuconym patykiem czy zabawką. Jeśli chodzi o wygląd i charakterystyczny rodzaj sierści, warto ją rozczesywać mniej więcej co 2-3 dni. Szczególną uwagę podczas nauki zachowań należy zwrócić na uspokajanie emocji i odwracanie skupienia na inne sytuacje, bowiem bywają uparte.

Szop pracz (zdjęcie ilustracyjne)Nie tylko kot i pies mogą być pupilami. Oto nietypowe zwierzęta domowe

Terier australijski - cena

Podobnie jak w przypadku innych ras, cena teriera australijskiego uzależniona jest od stanu zdrowia oraz wieku. W przypadku gotowych do opuszczenia hodowli szczeniąt, które mają rodowód i komplet dokumentów, kosztują średnio około 2000 złotych. Należy jednak pamiętać, że dostępność tego psa w Polsce nie jest zbyt duża.

Zobacz też: Najdroższe na świecie psy domowe. Jak długo żyją i ile kosztują?

Więcej o: