Największe rasy psów: charakterystyka, usposobienie, rozmiary

Duże psy wzbudzają podziw, niezależnie od tego, gdzie się pojawią. Niektóre z nich mogą nawet wywoływać niemały strach z uwagi na swoje rozmiary, jednak w wielu przypadkach nie jest on do końca uzasadniony. Jakie są największe rasy psów? Przedstawiamy przegląd masywnych "psich" przyjaciół.

Co najmniej kilka ras zaciekle walczy o miano największego psa na świecie. Choć w pojedynczych przypadkach przedstawiciele niektórych ras mogą się wyróżniać spośród pozostałych, to do grona najwyższych i najcięższych można zaliczyć kilkanaście ras. Oto lista największych psów świata.

Zobacz wideo Czy wiecie, że alpakom rosną zęby przez całe życie? [PRACOWNIA BRONKA]

Żółta wstążka u psa - co oznacza? To nie ozdoba, tylko ważna wiadomość. Jak się zachować? Żółta wstążka u psa to nie ozdoba. Co oznacza i jak się zachować?

Mastif angielski

Wysokość w kłębie: 70-91 cm (samiec i samica), waga: 73-100 kg (samiec), 54-77 kg (samica)

Jedna z najstarszych ras, pochodząca najprawdopodobniej z Azji. Mastif zaliczany jest do grupy molosów i nieprzypadkowo nazwa ta kojarzy się z wyrazem "kolos" - osiągają nawet 91 centymetrów wysokości w kłębie, a ich waga może dojść do 100 kilogramów. Samice są nieco mniejsze, jednak i tak wyróżniają się na tle innych dużych psów. Olbrzymie rozmiary nie do końca jednak współgrają z ich usposobieniem - są wyważone, spokojne i nieco flegmatyczne. Ma też spore pokłady cierpliwości, dzięki czemu jest świetnym kandydatem na przyjaciela dzieci i całej rodziny.

Mastif angielskiMastif angielski Pixabay.com

Dog niemiecki

Wysokość w kłębie: 76-90 cm (samiec), 71-84 cm (samica), waga: 54-90 kg (samiec), 45-59 kg (samica)

Rzucającą się od razu w oczy cechą charakterystyczną dogów niemieckich jest ich imponujący wzrost, który w przypadku samców może osiągnąć nawet 90 centymetrów. Mają mocną i potężną sylwetkę, a ich waga może osiągnąć nawet do 90 kilogramów. Prezentuje się elegancko i dumnie, a przy tym budzi respekt i podziw. Wbrew pozorom dogi są spokojne i łagodne, a także wesołe, choć wobec obcych potrafią się wykazać nieufnością. Nie lubią samotności, dlatego od wczesnych okresów życia warto przyzwyczajać je do zostawania samemu w domu.

Dog niemieckiDog niemiecki Pixabay.com

Bernardyn

Wysokość w kłębie: 70-90 cm (samiec), 65-80 cm (samica), waga: 64-95 kg (samiec), 54-64 kg (samica)

Pies z beczułką pod szyją - to pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się w przypadku tej rasy. Bernardyny to psy górskie, które wyspecjalizowały się ratowaniu ludzi uwięzionych w lawinach. Mają przy tym imponujące rozmiary - samce mogą osiągać do 90 centymetrów wysokości w kłębie, a ich waga nierzadko przekracza 90 kilogramów. Z jednej strony są psami dość wyważonymi, spokojnymi, a nawet nieco leniwymi, a z drugiej potrzebują ruchu i regularnego biegania. Z racji wrodzonych cech, nie są zbyt chętne do przyjmowania obcych na swoim terenie.

BernardynBernardyn Pixabay.com

Bully Kutta

Wysokość w kłębie: 81-89 cm (samiec), 71-81 cm (samica), waga: 70-90 kg (samiec), 60-70 kg (samica)

Mający swoje korzenie w czasach starożytnych Bully Kutta lub inaczej mastif pakistański, to niezwykła rasa psów. Poza imponującymi rozmiarami i wagą do 90 kilogramów, psy te wyróżniają się charakterystycznym wyglądem. Najczęściej można je spotkać na terenie Pakistanu, gdzie są używane do walk z niedźwiedziami, jednak zyskują również popularność w innych miejscach. To inteligentny i szlachetny pies, który wykazuje się opiekuńczą postawą i opanowaniem wobec właściciela. Potrzebują bardzo dużej dawki ruchu, dlatego niezbędne są regularne spacery i wyjścia.

Bully KuttaBully Kutta Wikimedia Commons

Akbash dog

Wysokość w kłębie: 71-86 cm (samiec), 69-81 cm (samica), waga: 41-64 kg (samiec), 41 kg (samica)

Podobnie jak wiele innych dużych ras psów, akbash dog jest stworzony do strzeżenia stad przed drapieżnikami. Mają przy tym imponujące rozmiary - samce mogą osiągnąć do 86 centymetrów i 64 kilogramów wagi. Są przyzwyczajone do samotności i samodzielności, a ich wrodzona odwaga pozwala na atakowanie nawet większych od siebie drapieżników. Odpowiednia socjalizacja i szkolenie sprawiają, że są ufne i wierne swoim właścicielom. Wykazują się wysoką inteligencją i instynktem lidera, dlatego nie zawsze są uległe.

Akbash DogAkbash Dog Wikimedia Commons

Agresywne rasy psów. Rotweiller Agresywne rasy psów. Bez zezwolenia nie można mieć ich w domu

Inne największe psy na świecie

Na całym świecie występuje wiele ras dużych psów, których klasyfikacji można dokonać zarówno ze względu na wysokość w kłębie samców i samic, jak i możliwą wagę. Poza powyżej wymienionymi, do tego grona należy zaliczyć następujące:

  • Anatolian - wysokość w kłębie: 74-81 cm (samiec), 71-79 (samica), waga: 50-65 kg (samiec), 40-55 kg (samica)
  • Landseer - wysokość w kłębie: 72-80 cm (samiec), 67-72 cm (samica), waga: 59-68 kg (samiec), 45-54 kg (samica)
  • Leonberger - wysokość w kłębie: 72-80 cm (samiec), 65-75 cm (samica), waga: 50-77 kg (samiec), 41-64 kg (samica)
  • Wilczarz irlandzki - wysokość w kłębie: min. 79 cm (samiec), min. 71 cm (samica), waga: ok. 54,4 kg (samiec), ok. 40,5 kg (samica)
  • Owczarek kaukaski - wysokość w kłębie: 64-78 cm (samiec i samica), waga: ok. 50 kg (samiec), ok. 45 kg (samica)
  • Mastif neapolitański - wysokość w kłębie: 63-77 cm (samiec), 58-70 cm (samica), waga: 60-70 kg (samiec), 50-60 kg (samica)
  • Owczarek węgierski kuvasz - wysokość w kłębie: 70-76 cm (samiec), 65-70 cm (samica), waga: 45-52 kg (samiec), 35-40 kg (samica)
  • Mastif tybetański - wysokość w kłębie: 66-76 cm (samiec), 61-71 cm (samica), waga: 41-68 kg (samiec), 34-54 kg (samica)
  • Chart szkocki - wysokość w kłębie: ok. 76 cm (samiec), ok. 71 cm (samica), waga: ok 45,5 kg (samiec), ok. 36,5 kg (samica)
  • Nowofundland - wysokość w kłębie: 69-71 cm (samiec), 63-66 cm (samica), waga: 65-80 kg (samiec), 55-65 kg (samica)

Zobacz też: Duże rasy psów - czy powinniśmy się ich bać?

Więcej o: