Najmniejsze rasy psów: charakterystyka, usposobienie, rozmiary

Małe psy są świetnym wyborem dla osób, które oczekują od czworonoga nieskończonej dawki miłości, uroku i zabawy. Stanowią również doskonały wybór dla tych, którzy mieszkają w małym mieszkaniu lub domu. Jakie są najmniejsze rasy psów? Przedstawiamy ich przegląd.

Decyzja o posiadaniu czworonoga powinna być przemyślana i odpowiedzialna, ponieważ wiąże się z nią wiele obowiązków. W przypadku najmniejszych ras psów wymagania związane z posiadaniem czworonoga mogą wydawać się nieco łagodniejsze, na przykład jeśli chodzi o przestrzeń do życia. Nie oznacza to jednak, że mniejsze rasy nie potrzebują właściwego podejścia, troski i zaangażowania właściciela. Jakie rasy psów są uznawane za najmniejsze? Jakie mają usposobienie i co je charakteryzuje?

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Szpic miniaturowy

Wzrost: 17-20 cm, waga: 1,9 - 3,5 kg

Popularniejsza nazwa tego niezwykle uroczego i wręcz mikroskopijnego psa to pomeranian. Dorosłe osobniki osiągają maksymalną wysokość 20 centymetrów w kłębie, a ich waga nie przekracza 3,5 kilograma. Rasa ta jest doskonale znana z bardzo dużej inteligencji . Ponieważ szpice od zawsze współpracowały z człowiekiem, są im bardzo oddane. Co jednak ciekawe, przez długi czas były uważane za psy pasterskie i do stróżowania, dlatego ich wychowywanie jest bezproblemowe. To głośny i żywiołowy psiak, który uwielbia aktywność. Jest też długowieczny - żyje średnio nawet do 16 lat.

PomeranianPomeranian Pixabay.com

Chihuahua

Wzrost: 15-23 cm, waga: 1,8-2,7 kg

Zgodnie z klasyfikacją FCI, Chihuahua należy do kategorii psów ozdobnych i do towarzystwa. Nie bez powodu są uważane za jedne z najmniejszych psów świata - dorosłe osobniki mogą osiągnąć do 23 centymetrów wysokości, natomiast ich waga nie przekracza 3 kilogramów. Popularność zyskały dzięki celebrytkom, które chętnie paradowały z nimi na różnych uroczystościach. Z jednej strony są niezwykle przyjacielskie, czułe i rodzinne, a z drugiej wymagają sporej dawki ruchu. W przeciwnym razie lubią pokazać swój charakterek. 

ChihuahuaChihuahua Pixabay.com

Pekińczyk

Wzrost: 15-23 cm, waga: 3,2 - 5,4 kg

Szczególną popularność w Polsce te małe psy osiągnęły na przełomie XX i XXI wieku. Obecnie częstotliwość ich spotykania na ulicach czy w parkach jest nieco mniejsza. Pekińczyki osiągają do około 23 centymetrów wysokości i nieco ponad pięciu kilogramów wagi. Pomimo niewielkich rozmiarów, mają iście królewski charakter - są silne, niezależne i odważne. Gustują w dobrym jedzeniu, wygodnym posłaniu i spokojnej atmosferze, a do tego nie wyobrażają sobie braku atencji od właścicieli. Co ważne, nie jest to rasa uznawana przez FCI. Ich średnia długość życia to 12-15 lat.

PekińczykPekińczyk Pixabay.com

Yorkshire terier

Wzrost: 18-25 cm, waga: do 3,5 kg

Częściej nazywane są yorkami. To niezwykle energiczne, potrzebujące dużej dawki ruchu psiaki. Należą do grona najmniejszych czworonogów - ich wysokość w kłębie nie przekracza 25 centymetrów, a waga to maksymalnie 3,5 kilograma. Jak na swoje rozmiary są bardzo odważne i nie boją się nawet większych zwierząt. Co prawda nie są przeznaczone do towarzystwa podczas długiej jazdy na rowerze czy joggingu, ale świetnie odnajdują się podczas dłuższych spacerów po lesie. Są bardzo inteligentne i łatwo im przychodzi nauka sztuczek. Średnio żyją od 13 do nawet 16 lat.

Yorkshire terierYorkshire terier Pixabay.com

Maltańczyk

Wzrost: 20-25 cm, waga: 3-4 kg

Maltańczyki, czyli inaczej biszony maltańskie, to niezwykle urocze, śnieżnobiałe i sympatyczne psiaki. Osiągają do 25 centymetrów wysokości w kłębie i do czterech kilogramów wagi. Są żądne bycia w centrum uwagi i zapewnienia im odpowiedniej dawki aktywności, a przy tym są skłonne do szybkiej nauki. Choć są niewielkie, pozostawienie ich bez odpowiedniego szkolenia może skutkować zniszczeniami elementów mieszkania oraz nieustępliwym szczekaniem. Są też bardzo czułe i nie wyobrażają sobie życia bez swoich właścicieli. Średnio żyją od 12 do 15 lat.

MaltańczykMaltańczyk Pixabay.com

Inne najmniejsze rasy psów

Mnogość różnorodnych ras sprawia, że do grona najmniejszych psów na świecie bez wątpienia można zaliczyć szereg innych, których rozmiary można określić jako kompaktowe. Na takiej liście mogą znaleźć się również:

  • Pinczer miniaturowy - wzrost: 25-30 cm, waga: 3,5 - 5 kg
  • Shih tzu - wzrost: 20-28 cm, waga: 4 - 7,2 kg
  • Mops - wzrost: 25-36 cm, waga: 6,3 - 8,1 kg
  • Bichon frise - wzrost: 23-30 cm, waga: 4-7 kg
  • Papillon - wzrost: 20-28 cm, waga: 3,2 - 4,5 kg

Zobacz też: Mały piesek, wielkie szczęście - najmniejsze rasy psów

Więcej o: