Liście rośliny brązowieją? Możesz ją uratować! Wyciąg z warzywa sprawi, że znów będzie zielona

Brązowe plamy na liściach roślin mogą mieć różne przyczyny. Wraz z ciemnymi plamami roślina zazwyczaj przestaje rośnie i słabnie. Jak usunąć brązowe plamy z liści? Jeśli twoje kwiaty zmagają się z tym problemem, poznaj skuteczne wskazówki.

Ciemne plamy na liściach to częsta przyczyna zaniepokojenia ze strony właścicieli roślin. Dbanie o kwiaty i ich pielęgnacja wymaga czasami sporo cierpliwości, właśnie w takich sytuacjach, gdy roślina zaczyna chorować. Sprawdź, jak należy postępować, gdy na liściach pojawiają się brązowe plamy oraz jaka jest tego przyczyna.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Jakie są przyczyny brązowych plam na liściach? To może cię zaskoczyć

Najczęstszą przyczyną powstawania brązowych plam na liściach roślin jest nieodpowiednie nawilżenie i podlewanie. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt niska, jest to idealna przestrzeń do rozwoju tego typu schorzeń. Każda roślina będzie miała inne predyspozycje, jedna woli stać w cieniu, druga w słońcu. Gdy roślina jest położona na złym stanowisku, również może zacząć zmieniać kolor liści. Najgorszym scenariuszem jest atak szkodników, które powodują choroby i zmienianie barwy na liściach.

Jak zwalczyć brązowe plamy na liściach roślin? Zmień doniczkę na taką

Brązowe plamy na liściach można próbować zwalczyć m.in. poprzez zmianę doniczki na taką z otworami we dnie. Ważną kwestią, która również może pomóc przy walce z plamami na liściach rośliny, jest zmiana podlewania. Należy pamiętać, aby nie przesuszać roślin, ani ich nie przelewać. Jeśli kwiat stał na parapecie, warto spróbować przenieść go w inne, mniej naświetlone miejsce.

Jak uratować rośliny? Użyj wyciągu z tego warzywa

Wiele chorób grzybowych i schorzeń roślin można spróbować na początku zwalczyć domowym i naturalnym sposobem. Wyciąg z czosnku zadziała trochę jak naturalny antybiotyk i pomoże walczyć z np. mszycami. Czasami może być tak, że rośliny nie da się uratować za pomocą czosnku, właśnie wtedy można spróbować przesadzić roślinę do innego podłoża, wcześniej oczyszczając jej korzenie.

Więcej o: