Jak pielęgnować monsterę, żeby nie marniała? Zastosuj ten trik, a roślina będzie piękna i zielona

Monstera należy do jednej z najczęściej uprawianych roślin w domu. Istnieje wiele odmian tej rośliny. Wśród najpopularniejszych można znaleźć monsterę dziurawą, monkey mask, minima, czy dubia. Jeżeli jednak zauważysz, że twoja odmiana zaczyna marnieć, wypróbuj ten trik. Sprawdź, co możesz zrobić.

W sprzedaży znajdziemy wiele odmian tej rośliny. Każda z nich wygląda dobrze, więc nieważne, którą wybierzesz, ponieważ wszystkie ozdobią twoje wnętrze. Warto zatem znać podstawy pielęgnacji tych roślin, a także trik, który sprawi, że marniejąca monstera powróci do dawnej kondycji. Sprawdź, co należy wiedzieć, aby kwiat rósł bujnie. 

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu Wybierz serwis

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Monstera: sposoby pielęgnacji. Co warto wiedzieć? 

Podstawą dobrego wzrostu każdej rośliny jest odpowiednia gleba. Monstery najlepiej czują się w podłożu torfowym. Charakteryzuje się ono przepuszczalnością. Jednak roślina będzie rosła również w glebie uniwersalnej przeznaczonej do roślin doniczkowych. W takim przypadku warto dodać do ziemi perlit. Sprawi to, że gleba w doniczce będzie luźniejsza, a więc korzenie monstery zaczną rosnąć szybciej. Doniczka powinna być z dziurkami i podstawkiem, aby nadmiar wody mógł na niego wypływać.

Monstera minima. Jak podlewać?

Każdy rodzaj monstery nie lubi zbyt dużej wilgotności. Dlatego trzeba podlewać ją raz w tygodniu. Należy pamiętać, żeby usunąć nadmiar wody z podstawka. Jeżeli monstera będzie miała zbyt mokro, jej liście mogą zacząć żółknąć. Aby mieć pewność, że roślina potrzebuje nawodnienia, warto sprawdzić glebę w doniczce. Włóż palec na 2-3 cm do ziemi, jeżeli jest mokra, poczekaj z podlewaniem. 

Monstera dubia i monstera dziurawa. Do tych odmian możesz użyć specjalnego nawozu

Jeżeli twoja monstera zaczyna marnieć, warto wypróbować ten trik i zrobić domowy nawóz. Potrzebne będą do niego skórki od banana. Należy je pociąć w kostkę, wrzucić do słoika i zalać gorącą wodą, a następnie odstawić na 24 godziny w zacienionym miejscu. Lepszy efekt będzie, jeżeli obierki pozostaną w słoiki dłużej, nawet 2 tygodnie. Po tym czasie należy przecedzić nawóz i podlać roślinę. Dzięki temu będzie rosła bujnie. 

Więcej o: