Ostatni miesiąc nie był dla nas łaskawy pod względem długich weekendów. 24 i 25 grudnia wypadły w weekend, podobnie jak sylwester i Nowy Rok. W 2023 roku czekają nas aż cztery kilkudniowe wolne, a jeśli dobrze zaplanujemy urlop — może i jeszcze dłuższe. Sprawdź, w które dni możesz odpocząć i cieszyć się długim weekendem.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dni ustawowo wolne od pracy są w Polsce przewidziane z okazji świąt religijnych i państwowych. W ciągu roku jest ich aż 12:
O ile święto w tygodniu daje nam dodatkowy dzień wolnego, tak sytuacja wygląda inaczej, jeśli przypada na sobotę lub niedzielę. Wielu pracowników zastanawia się, czy w tej sytuacji mogą poprosić o zaległy urlop. Zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 Kodeksu pracy, jeśli święto wypada w inny dzień tygodnia niż niedziela, to obniża się wymiar pracy o 8 godzin. Oznacza to, że przysługuje nam urlop tylko za sobotę.
Jeśli dobrze rozplanujemy dni urlopowe, to w 2023 roku możemy uzyskać trochę więcej wolnego czasu. Pierwsza okazja jest w maju. 29 i 30 kwietnia to weekend, 1 i 3 maja to święta, dlatego biorąc urlop 2 maja uzyskamy aż 5 dni wolnego. Kolejne wolne mamy już za miesiąc. Boże Ciało wypada w tym roku w czwartek, dlatego biorąc urlop 9 czerwca uzyskamy 4 dni odpoczynku. W lecie warto wziąć wolne 14 sierpnia, ponieważ jest to poniedziałek, a we wtorek przypada święto Wniebowzięcia NMP. 1 listopada to środa, więc można poświęcić dwa dni urlopowe, by zyskać wtedy długi weekend. Jednym z nich może być zaległe wolne za święto 11 listopada, które wypada w sobotę.