Długie weekendy 2023. Jak zaplanować urlop w nowym roku? Za jeden dzień zyskasz aż 5 dni wolnego

Kiedy są dni ustawowo wolne od pracy 2023? Zaplanuj rok w taki sposób, by zyskać trochę czasu na odpoczynek. Długie weekendy 2023 można nieco... przedłużyć. Wystarczy kilka dni urlopu, a zyskasz dodatkowy czas. Przypominamy kalendarz dni wolnych od pracy 2023 i pomagamy stworzyć dłuższy - długi weekend.

Ostatni miesiąc nie był dla nas łaskawy pod względem długich weekendów. 24 i 25 grudnia wypadły w weekend, podobnie jak sylwester i Nowy Rok. W 2023 roku czekają nas aż cztery kilkudniowe wolne, a jeśli dobrze zaplanujemy urlop — może i jeszcze dłuższe. Sprawdź, w które dni możesz odpocząć i cieszyć się długim weekendem.

Zobacz wideo Co gwiazdy robią podczas wolnego w domach?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dni ustawowo wolne od pracy 2023. W te święta możesz odpocząć

Dni ustawowo wolne od pracy są w Polsce przewidziane z okazji świąt religijnych i państwowych. W ciągu roku jest ich aż 12:

  • 1 stycznia - Nowy Rok
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • 9-10 kwietnia - Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja - Święto Pracy
  • 3 maja - Święto Konstytucji Trzeciego Maja
  • 8 czerwca - Boże Ciało
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
  • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie oraz Dzień Świętego Szczepana

Czy można wziąć wolne za święto w weekend? Odpowiedź w Kodeksie pracy

O ile święto w tygodniu daje nam dodatkowy dzień wolnego, tak sytuacja wygląda inaczej, jeśli przypada na sobotę lub niedzielę. Wielu pracowników zastanawia się, czy w tej sytuacji mogą poprosić o zaległy urlop. Zgodnie z artykułem 130 paragrafem 2 Kodeksu pracy, jeśli święto wypada w inny dzień tygodnia niż niedziela, to obniża się wymiar pracy o 8 godzin. Oznacza to, że przysługuje nam urlop tylko za sobotę. 

Długie weekendy 2023. Weź urlop w te dni, by cieszyć się dłuższym wypoczynkiem

Jeśli dobrze rozplanujemy dni urlopowe, to w 2023 roku możemy uzyskać trochę więcej wolnego czasu. Pierwsza okazja jest w maju. 29 i 30 kwietnia to weekend, 1 i 3 maja to święta, dlatego biorąc urlop 2 maja uzyskamy aż 5 dni wolnego. Kolejne wolne mamy już za miesiąc. Boże Ciało wypada w tym roku w czwartek, dlatego biorąc urlop 9 czerwca uzyskamy 4 dni odpoczynku. W lecie warto wziąć wolne 14 sierpnia, ponieważ jest to poniedziałek, a we wtorek przypada święto Wniebowzięcia NMP. 1 listopada to środa, więc można poświęcić dwa dni urlopowe, by zyskać wtedy długi weekend. Jednym z nich może być zaległe wolne za święto 11 listopada, które wypada w sobotę

Więcej o: