Zmiany dla kierowców 2023 to m.in. drastyczny wzrost opłat! O wiele szybciej też stracisz auto

Kodeks drogowy 2023 szykuje duże zmiany dla kierowców. Wprowadzone zostaną nowe przepisy, wzrosną opłaty, a kary zostaną zaostrzone. Zmiany będą wprowadzone stopniowo, więc należy śledzić je na bieżąco. Kodeks ruchu drogowego 2023 przewidział niemałą rewolucję.

Nowy rok nierozerwalnie łączy się ze zmianami, także w przepisach. Nadchodzące zmiany dla kierowców dotkną zarówno osoby dopiero planujące zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdem, jak i kierowców już doświadczonych. Obie grupy muszą też liczyć się z wyższymi wydatkami.

Zobacz wideo Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kierowcy zapłacą za jakie przewinienia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prawo jazdy 2023. Nowi kierowcy będą płacić więcej

Ustawa z dnia 4 listopada 2022 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym określa nowe maksymalne wysokości opłat za egzamin na prawo jazdy. Za część teoretyczną zapłacimy do 50 zł, natomiast cena egzaminu praktycznego wynosi:

  • 200 zł w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T albo uprawnienia do kierowania tramwajem (teraz opłaty wahają się od 140 do 170 zł)
  • 250 zł w zakresie uprawnień prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E (teraz opłaty wahają się od 200 do 245 zł).

Redukcja punktów karnych 2023. Powrót kursów reedukacyjnych

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące kursów reedukacyjnych dla kierowców zostało opublikowane 5 grudnia 2022. Będzie to sposób na redukcję punktów karnych, z którego skorzystać będą mogli kierowcy po uzbieraniu 24 punktów karnych. Kurs będzie trwać 48 godzin zrealizowanych w ciągu 4 dni. Koszt nowego kursu to 500 zł. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy kursy reedukacyjne zostaną wprowadzone, ale jak podaje rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury w rozmowie dla portalu dziennik.pl, kierowcy będę mieć co najmniej 3 miesiące na przygotowanie do zmian.

Zmiany dla kierowców 2023. Konfiskata aut nietrzeźwym kierowcom

3 grudnia 2022 Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o podpisaniu reformy Kodeksu karnego przez Prezydenta RP. Zgodnie z jedną z wprowadzonych zmian, samochód zostanie odebrany w przypadku kierowców mających co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub sprawcom wypadków przy zawartości co najmniej 0,5 promila. Przepisy te wejdą w życie prawdopodobnie pod koniec 2023.

Co ważne, zaostrzony został również wymiar kar za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości i obecnie wynosi on od 3 do 16 lat.

Kodeks ruchu drogowego 2023. Jakich jeszcze zmian można się spodziewać?

Do istotnych zmian należą też: wzrost cen paliwa, wyższe kary m.in. za brak OC, możliwe zmiany dotyczące badań technicznych, a także potencjalne zmiany w przepisach dotyczących zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości.

Więcej o: