Nowy rok nierozerwalnie łączy się ze zmianami, także w przepisach. Nadchodzące zmiany dla kierowców dotkną zarówno osoby dopiero planujące zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdem, jak i kierowców już doświadczonych. Obie grupy muszą też liczyć się z wyższymi wydatkami.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ustawa z dnia 4 listopada 2022 o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym określa nowe maksymalne wysokości opłat za egzamin na prawo jazdy. Za część teoretyczną zapłacimy do 50 zł, natomiast cena egzaminu praktycznego wynosi:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące kursów reedukacyjnych dla kierowców zostało opublikowane 5 grudnia 2022. Będzie to sposób na redukcję punktów karnych, z którego skorzystać będą mogli kierowcy po uzbieraniu 24 punktów karnych. Kurs będzie trwać 48 godzin zrealizowanych w ciągu 4 dni. Koszt nowego kursu to 500 zł. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy kursy reedukacyjne zostaną wprowadzone, ale jak podaje rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury w rozmowie dla portalu dziennik.pl, kierowcy będę mieć co najmniej 3 miesiące na przygotowanie do zmian.
3 grudnia 2022 Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o podpisaniu reformy Kodeksu karnego przez Prezydenta RP. Zgodnie z jedną z wprowadzonych zmian, samochód zostanie odebrany w przypadku kierowców mających co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub sprawcom wypadków przy zawartości co najmniej 0,5 promila. Przepisy te wejdą w życie prawdopodobnie pod koniec 2023.
Co ważne, zaostrzony został również wymiar kar za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości i obecnie wynosi on od 3 do 16 lat.
Do istotnych zmian należą też: wzrost cen paliwa, wyższe kary m.in. za brak OC, możliwe zmiany dotyczące badań technicznych, a także potencjalne zmiany w przepisach dotyczących zatrzymywania prawa jazdy za przekroczenie prędkości.