Święta prawosławne 2023. Kiedy wypadają i ile trwają? Poznaj tradycje wiernych Kościoła Prawosławnego

Kiedy prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenia? Prawosławni wierni obchodzą je kilka dni po katolikach, a w dodatku świętują nieco dłużej. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, dlaczego prawosławne Boże Narodzenie wypada w innych dniach. Wyjaśniamy także, co pojawia się na wigilijnych stołach.

Święta prawosławne w Polsce to grupa uroczystości odbywających się w prawosławnym roku liturgicznym obchodzonych przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. W Kościele Prawosławnym jest dwanaście wielkich świąt, to główne święta w roku liturgicznym, w tych dniach wierni przypominają wydarzenia i postacie z przeszłości, a także otrzymują wskazówki jak żyć w wierze i we wspólnocie.   

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wspólne święta. Zaporoska kutia na uzwarze - Запорізька кутя на узварі

Święta prawosławne 2023. Dlaczego obchodzone są później niż katolickie? 

Wierni prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenia 13 dni później niż katolicy. Wynika to ze stosowania dwóch różnych kalendarzy. Katolicy stosują się do kalendarza gregoriańskiego, wprowadzonego pod koniec XVI wieku przez papieża Grzegorza XIII, natomiast wierni kościoła prawosławnego pozostali przy kalendarzu juliańskim

Boże Narodzenie prawosławne 2023. Kiedy się rozpoczyna?

To nie jedyna różnica. Wierni kościoła prawosławnego świętują jeden dzień dłużej. 6 stycznia prawosławni obchodzą wigilię świąt Bożego NarodzeniaPierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli Rożdiestwo Christowo, wypada 7 stycznia. Natomiast 8 stycznia przypada Sobór Najświętszej Bogurodzicy, drugi dzień Bożego Narodzenia. Okres Świąt Bożego Narodzenia kończy się trzeciego dnia świąt, 9 stycznia, tego dnia prawosławni wierni wspominają pierwszego męczennik i apostoła Stefana

Święta Prawosławne. Co pojawia się na wigilijnym stole? 

Podobnie jak katolicy prawosławni w Wigilię zasiadają do kolacji, a na stole znajduje się 12 potraw. Na początku zgromadzeni modlą się i dzielą prosforą, która jest odpowiednikiem katolickiego opłatka. Najważniejszym daniem jest kutia, czyli potrawa z pszenicy, maku i miodu. Na stół trafia także barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, a także ryby m.in. karp oraz śledź. Nie brak również słodkości. Na Wigilię przygotowuje się kolandynki, czyli pierożki z maku lub z surowymi gruszkami, a także kompot z suszu oraz kisiel z owsa.

Więcej o: