Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Jeśli jesteś w tej grupie, nie dostaniesz ani grosza

Wnioski o dodatek węglowy mogli składać tylko nieliczni. Do kiedy składać wniosek o dodatek węglowy? Kiedy pieniądze trafią do wnioskujących? Jakie zmiany w dodatku węglowym przewidziane są na 2023 rok? Odpowiadamy.

Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie wypłacane przez daną gminę, którego wysokość to 3 tysiące złotych. Dodatek skierowany jest do gospodarstw domowych, w których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Z nowym rokiem zaszły pewne zmiany. Do kiedy można składać wniosek i czy pieniądze zostały już wypłacone?

Zobacz wideo Prezes Kowalik: Z szacunków wynika, że Polska potrzebuje ok. 170 TWh energii rocznie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy i jak to zrobić online?

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 r. Termin minął, a więc pozostaje czekać na wypłatę świadczenia. Dodatek węglowy wypłaca się w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę, a więc nie wszyscy otrzymali jeszcze pieniądze. Wniosek można było pobrać tutaj. Jeśli dodatek powróci, nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć go ponownie online, przez ePUAP.

Dodatek węglowy 2023. Do kiedy wypłaty świadczenia?

Na początku ustawa z 5 sierpnia mówiła, że pieniądze z wniosków złożonych po 30 października mają być wypłacane do 30 grudnia 2022 roku:

Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę, przy czym wnioski złożone po dniu 30 października 2022 r. wypłaca się do dnia 30 grudnia 2022 r

Czytamy w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym

Jednak zostały wprowadzone pewne zmiany. Gminy będą miały wraz ze zmianą dwa miesiące na zrealizowanie wniosków złożonych również w listopadzie. Wynika z tego, że niektórzy obywatele mogą otrzymać pieniądze w 2023 roku. W aktualizacji ustawy nie ma już dopisku o wnioskach złożonych po 30 października:

 Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę.

Czytamy w aktualizacji ustawy z 20 grudnia 2022 roku. Uściślono, że gminy na rozliczenie środków otrzymanych na wypłaty dodatku węglowego mają czas do 15 stycznia 2023 roku.

Zmiany w dodatku węglowym 2023. Czy świadczenie podlega egzekucji?

Dodatek węglowy to świadczenie wypłacane jednorazowo w całości, które nie podlega egzekucji ani nie jest wliczane do dochodu. Warto wiedzieć, że gmina, która wypłaciła pieniądze, ma prawo do weryfikacji wniosku i danych, które zostały tam podane. Na ten moment jedyną zmianą dotyczącą nowego, 2023 roku jest to, że nowelizacja pozwala na wypłatę świadczeń do końca styczna. Osoby, które spóźniły się ze złożeniem wniosku nie mają pewności, czy będzie kolejna szansa na 3 tys. złotych. Na ten moment nie dostaną pieniędzy.

Więcej o: