Kiedy rozebrać choinkę? Czy ten dzień już minął? Tradycja mówi o dwóch terminach

Dni wolne od pracy, które przypadały w Święta minęły już jakiś czas temu. Pomimo że wiele osób zdecydowało się na ubieranie choinki na ostatnią chwilę, czyli stosunkowo niedawno - nadchodzi niebłagalny czas, kiedy trzeba ją pożegnać. Kiedy rozebrać choinkę? To ostatni dzwonek!

Ubieranie świątecznych drzewek wiele osób rozpoczęło już na początku grudnia, choć niektóre galerie handlowe pospieszyły się z dekoracjami już nawet w listopadzie. Kto zaczął wcześniej, ten pocieszył oko dłużej, bowiem zbliża się termin ostatecznego rozebrania choinki. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Kiedy ubiera się choinkę? Tradycyjna data jest tylko jedna

Zgodnie z tradycją, choinka powinna być ubierana dopiero w Wigilię rano. Jest to element świątecznych przygotowań, a więc wszelkie dekoracje ku czci bożego narodzenia powinny pojawić się dopiero w tym dniu. Niestety, ze względu na świąteczne zakupy i wprowadzenie "świątecznego nastroju" w wielu miejscowościach, ozdoby pojawiają się o wiele wcześniej. W wielu domach choinki ubiera się już na początku grudnia, przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu.

Kiedy rozebrać choinkę? Ostatni termin jeszcze nie minął

Zgodnie z tradycją, najbardziej popularnym i dla wielu ostatecznym terminem, kiedy powinniśmy zdjąć świąteczne ozdoby jest święto Trzech Króli. To jednak niejedyna data, której trzymają się Polacy. Popularny jest także drugi termin, który nadchodzi wielkimi krokami. Mowa o Niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli pierwszej niedzieli po wspomnianym święcie Trzech Króli. Wypada ona w najbliższy weekend. O ile choinki, czy lampki znikają z domów, o tyle w zwłaszcza w większych miastach świąteczną iluminacją będziemy mogli cieszyć się najpewniej do końca stycznia.

Od kiedy jest Karnawał 2023 i do kiedy potrwa? Następna okazja do świętowania

Pomimo tego, że Święta się skończyły, radosny nastrój trwa nadal. Rozpoczął się bowiem karnawał, który skończy się Ostatkami. Wypadają zawsze we wtorek, a w 2023 roku jest to 21 lutego.

Więcej o: