Wystarczą trzy zasady, a fiołek afrykański pięknie zakwitnie! Zapamiętaj je, a będzie cieszył oko

Fiołek afrykański: poznaj genialny trik, na to, aby pięknie rósł. Ta urodziwa roślina niestety bywa kapryśna. Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja fiołka, niezależnie czy jest to fiołek afrykański, czy alpejki. Podpowiadamy, co zrobić, aby pomóc mu rozkwitnąć.

Fiołek afrykański to popularna roślina doniczkowa. Niestety nie zawsze ma chęć, aby kwitnąć. Oczywiście warto zadbać o odpowiednie warunki, jednak mimo to roślina bywa kapryśna. Znamy kilka sposobów, aby pobudzić roślinę do kwitnienia. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Fiołek afrykański i fiołek alpejski. Pielęgnacja, o której trzeba pamiętać

Jeśli pomimo dobrej znajomości podstaw pielęgnacji, fiołek dalej nie chce kwitnąć, warto wykorzystać nawóz. Najlepszy będzie taki do roślin kwitnących lub wykonać go samodzielnie ze skórek po owocach, na przykład bananie. Jednak nawóz może nie być wystarczający. Jeśli pomimo wszelkich starań fiołek dalej nie chce kwitnąć, należy zastosować "terapię szokową". Przesusz ziemię w doniczce bardziej niż zwykle, a roślina powinna wypuścić więcej kwiatów. W naturze uznałaby to za zagrożenie, dlatego wypuszczenie nowych pąków, zapewniłoby jej przetrwanie. 

Fiołek afrykański - zasady pielęgnacji. Są kluczowe dla jego kwitnięcia!

Żadna roślina nie będzie kwitła, jeśli nie zapewnisz jej odpowiednich warunków. O tym musisz pamiętać, w pielęgnacji fiołka afrykańskiego: 

  • Nasłonecznienie: Fiołek afrykański wymaga odpowiedniego światła. Najlepiej postawić go na parapecie od strony północnej, zachodniej lub wschodniej,
  • Temperatura: W tym obszarze roślina nie ma wielkich wymagań, najlepsza będzie temperatura pokojowa, 
  • Podlewanie: Fiołka afrykańskiego najlepiej podlewać 2 razy w tygodniu. Jednak zawsze sprawdzaj, czy ziemia lekko przeschła, aby nie przelać rośliny.
 

Fiołek alpejski: Czy różni się w pielęgnacji od fiołka afrykańskiego? 

Fiołek alpejski różni się nieco w pielęgnacji od fiołka afrykańskiego. Przede wszystkim wymaga niższych temperatur. Najlepsza będzie taka około 15ºC. Różnica jest również w podlewaniu. Fiołek alpejski jest bardziej wrażliwy na przelanie niż inne rośliny. Zawsze sprawdzaj, czy w podstawce nie zebrała się woda i nigdy nie dolewaj jej, kiedy ziemia jest wilgotna. 

 
Więcej o: