Ile żyją poszczególne rasy psów i od czego to zależy? Ci przyjaciele zostaną z tobą najdłużej

Miłośnicy tych czworonogów pragną, aby ich pupile żyli jak najdłużej. Właściciele psów uważają ich za najlepszych przyjaciół i nic w tym dziwnego, że zależy im na jak najlepszym zdrowiu swoich towarzyszy. Ile żyją psy poszczególnych ras? Od czego zależy długość życia psów?

Długość życia psa uzależniona jest od wielu czynników, zarówno tych, na które możesz mieć wpływ, jak i wszelkich uwarunkowań genetycznych. Właściciele czworonogów chcieliby, aby ich przyjaciele pozostawali z nimi na zawsze, niestety często dzieje się zupełnie inaczej. Rosnąca świadomość prawidłowej opieki nad pupilami powoduje, że nieco wydłuża się ich życie, jednak wciąż te ramy czasowe pozostają mocno określone. Sprawdź, które z popularnych ras mogą żyć najdłużej. 

Zobacz wideo Jak chronić psie łapki? Jak wyczyścić swoje buty? Myki dla fanów zimowego spacerowania

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Ile żyją poszczególne rasy psów? Duże znaczenie ma ich wielkość 

Na długość życia czworonogów wpływ ma wiele czynników. Istotnym elementem jest zbilansowana dieta, opieka weterynaryjna, odpowiednia dawka codziennego ruchu, brak chorób, otyłość, dbanie o ich psychikę i komfort życia. Najistotniejszym czynnikiem jest jednak ich wielkość. Wszelkie badania wskazują na to, iż mniejsze rasy żyją znacznie dłużej. Duże psy dużo szybciej odczuwają oznaki starości, gdyż rozwijają się w zatrważającym tempie, a ich organizm znacznie szybciej się eksploatuje. 

Te rasy psów żyją najdłużej. Zastanów się, która rasa jest dla ciebie odpowiednia

Mniejsze rasy mają więcej czasu na rozwój swoich narządów, dlatego też ich linia życia jest nieco dłuższa. Właściwie traktowane i karmione odpowiednim jedzeniem mają szansę, nawet kilkukrotnie, przeżyć swoich większych kolegów:

  • Maltańczyk - może żyć od 15 do nawet 20 lat.
  • Shit tzu - długość życia tej rasy sięga nawet 20 lat.
  • Jack russel terier - najczęściej dożywa 14-16 lat.
  • Owczarek niemiecki - średnio dożywa 11-13 lat.
  • Golden retriever - to rasa żyjąca od 12 do 14 lat.
  • Labrador - żyje najczęściej 11-13 lat.
  • Berneński pies pasterski - średnio dożywa 7-9 lat.

Czy kundelki żyją dłużej? Co wpływa na ich długowieczność 

Zdaniem osób zajmujących się badaniem długości życia psów mieszanie się genów sprzyja ich długowieczności. Wynika z tego, że kundelki mogą żyć znacznie dłużej niż ich rasowi kuzyni. W wielu przypadkach są one znacznie bardziej odporne i rzadziej chorują. Jednak i w tym przypadku znacznie ma ich wielkość. 

W 2016 roku świat obiegła informacja o śmierci najstarszej suczki świata. Maggie z Australii miała mieć ponad 30 lat, co w przeliczeniu na ludzkie daje nam aż 200 lat!

Więcej o: