Długość życia psa uzależniona jest od wielu czynników, zarówno tych, na które możesz mieć wpływ, jak i wszelkich uwarunkowań genetycznych. Właściciele czworonogów chcieliby, aby ich przyjaciele pozostawali z nimi na zawsze, niestety często dzieje się zupełnie inaczej. Rosnąca świadomość prawidłowej opieki nad pupilami powoduje, że nieco wydłuża się ich życie, jednak wciąż te ramy czasowe pozostają mocno określone. Sprawdź, które z popularnych ras mogą żyć najdłużej.
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Na długość życia czworonogów wpływ ma wiele czynników. Istotnym elementem jest zbilansowana dieta, opieka weterynaryjna, odpowiednia dawka codziennego ruchu, brak chorób, otyłość, dbanie o ich psychikę i komfort życia. Najistotniejszym czynnikiem jest jednak ich wielkość. Wszelkie badania wskazują na to, iż mniejsze rasy żyją znacznie dłużej. Duże psy dużo szybciej odczuwają oznaki starości, gdyż rozwijają się w zatrważającym tempie, a ich organizm znacznie szybciej się eksploatuje.
Mniejsze rasy mają więcej czasu na rozwój swoich narządów, dlatego też ich linia życia jest nieco dłuższa. Właściwie traktowane i karmione odpowiednim jedzeniem mają szansę, nawet kilkukrotnie, przeżyć swoich większych kolegów:
Zdaniem osób zajmujących się badaniem długości życia psów mieszanie się genów sprzyja ich długowieczności. Wynika z tego, że kundelki mogą żyć znacznie dłużej niż ich rasowi kuzyni. W wielu przypadkach są one znacznie bardziej odporne i rzadziej chorują. Jednak i w tym przypadku znacznie ma ich wielkość.
W 2016 roku świat obiegła informacja o śmierci najstarszej suczki świata. Maggie z Australii miała mieć ponad 30 lat, co w przeliczeniu na ludzkie daje nam aż 200 lat!