Nigdy nie wyrzucaj skórki od banana! Banalny trik sprawi, że zaoszczędzisz, a rośliny ci podziękują

Jak wykorzystać banana? Okazuje się, że nie jest jedynie smacznym produktem, ale może znaleźć zastosowanie np. w ogrodnictwie. Najczęściej wyrzucamy skórki od bananów do kosza, a to duży błąd. Ich cenne właściwości przydadzą się przy pielęgnacji roślin.

Naturalne sposoby nawożenia kwiatów coraz bardziej zyskują na popularności, ponieważ są tanie i nierzadko bardziej skuteczne niż sztuczne nawozy. Jeśli chcesz, żeby twoje rośliny pięknie rosły wypróbuj nasze porady. Możesz do tego wykorzystać skórkę od banana. Efekt cię zaskoczy, a kwiaty na pewno ci podziękują.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak zrobić naturalny nawóz do roślin? Skórka od banana sprawdzi się idealnie

Najczęściej po zjedzeniu banana skórkę wyrzucamy. Zamiast tego, spróbujmy ją wykorzystać jako nawóz do roślin. Jeśli zalejemy skórkę wodą i odstawimy od kilku godzin do kilku dni, zyskamy wartościową miksturę pełną odżywczych składników, takich jak wapń, fosfor, potas i magnez. Nawóz idealnie sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i przy roślinach doniczkowych, odstraszając mszyce i wzmacniając korzenie. Ponadto składniki doskonale oddziałują na glebę, użyźniając ją. Natomiast drobinki organiczne z banana, rozkładając się, skutecznie ją dotleniają.

Jak zrobić nawóz ze skórek bananów? Więcej nie będziesz ich wyrzucać

Nawóz ze skórki banana niekoniecznie musi mieć postać płynną. Znacznie wygodniejszym i czystszym sposobem będzie wysuszenie skórki i sproszkowanie jej. To proste. Wystarczy, że ususzysz banana w piekarniku, a następnie zmielisz go lub pokruszysz. W tej formie możesz bezpośrednio wymieszać nawóz w proszku z ziemią. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go również ze świeżych, nieususzonych skórek. Rozkładając się, będą stopniowo uwalniać wartościowe składniki i odżywiać sadzonki. Pomogą również poprawić strukturę podłoża, jeśli chodzi o rośliny ogrodowe.

Nawóz ze skórki od banana. Do jakich roślin go stosować? Na te kwiaty działa najlepiej

Skórki od banana sprawdzą się we wszystkich rodzajach roślin, nawet w przypadku tych bardziej wymagających. Są jednak kwiaty, które wyjątkowo potrzebują zawartych w bananie mikroelementów. Wśród roślin doniczkowych będą to kwitnące storczyki, draceny oraz paprotki. Jeśli zaś chodzi o ogród, cenne składniki szczególnie pomogą różom oraz pomidorom.

Więcej o: