Zżółknięty silikon oraz fugi? Wypróbuj te sprawdzone domowe sposoby a efekt cię zachwyci

Pożółkłe fugi i silikon łazienkowy sprawia wrażenie bardzo brudnych mimo, że wcale nie jest? Jak je wyczyścić, żeby łazienka lśniła czystością. Mimo, że czyszczenie fug i silikonu należy wykonywać regularnie by pozbyć się pleśni i brudu, wcale nie trzeba się przy tym za bardzo męczyć.

Czyszczenie silikonu oraz fug w łazience często bywa problematyczne. Nie tylko zżółknięty silikon wygląda nieestetycznie, ale też wymaga intensywnego szorowania. Istnieje jednak sposób by poradzić sobie z tym problemem inaczej. Zielony, szary czy czarny nalot pojawiający się na silikonie w łazience jest oznaką, że prawdopodobnie rozwija się tam pleśń. Można się jej pozbyć samodzielnie w domu, wystarczy trochę dobrych chęci i cierpliwości.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak się do tego zabrać? Domowe sposoby na wyczyszczenie fug

Brudny, zżółknięty lub poszarzały silikon w fugach czy przy brzegach wanny często jest oznaką rozwijającej się pleśni. Najlepiej jest sięgnąć po domowe sposoby.

  • Pasta z octu i sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać ze sobą te dwa składniki tak, by powstała konsystencja papki. Następnie należy nałożyć ją na brudne spoiny na około 15 minut. Po upływie tego czasu silikon trzeba wyszorować szczoteczką.
  • Wybielająca pasta do zębów. Sporą ilość pasty nakładamy na pleśń i szorujemy zużytą już szczoteczką do zębów.
  • Sok z cytryny. Ma on silnie wybielające właściwości, przez co świetnie sprawdzi się do czyszczenia białego silikonu. Przed szorowaniem należy odczekać około 15 minut, aż zacznie działać.
  • Proszek do pieczenia. Proszek do pieczenia. Jeśli chcemy wyczyścić fugi na płytkach położonych w miejscach łazienkowych półek, wystarczy, że posypać je proszkiem do pieczenia, a po upływie 30 minut wyszorować. Aby zastosować tę metodę do czyszczenia ścian, z proszku do pieczenia i wody wystarczy zrobić papkę.

Jak nie dopuścić do powstania pleśni? Lepiej zapobiegać niż czyścić

Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni na fudze silikonowej Jest wysoka wilgotność i ciepło, co w połączenie z brudem sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Aby skutecznie pozbyć się pleśni, warto zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Można kupić osuszacz powietrza lub kwiaty wchłaniające wilgoć. Warto zwrócić większą uwagę na czystość kratki wentylacyjnej, może być zatkana. Należy często wietrzyć łazienkę, by jak najszybciej osuszyć pomieszczenie.

Więcej o: