Podatek od spadków i darowizn 2023. Ile wynosi? Wprowadzono rewolucyjne zmiany w wysokości progów

Podatek od spadków i darowizn jest ściśle związany z kwotami wolnymi od podatku. Oznacza to, że podatek od darowizny 2023 ze względu na podwyższenie progów, wprowadza zmiany korzystne dla podatników. Kto płaci podatek od darowizny? Ile on wynosi? Wyjaśniamy.

Podatek od darowizny 2023 będzie opierać się o nowe wysokości kwoty wolnej, które obowiązują od 13 października 2022. Z korzyścią dla podatników zmieniła się też skala podatkowa. O zmianach tych informowano na stronie rządowej. Jak dowiadujemy się w opublikowanym komunikacie, nowe zasady dotyczą darowizn i spadków, dla których obowiązek podatkowy powstał od 13 października 2022.

Zobacz wideo Na co uważać, wypełniając PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podatek od darowizny 2023. Kto płaci podatek od darowizny?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, obowiązkowi opłacenia podatku od darowizny podlegają osoby, które nabyły własność rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny, lub polecenia darczyńcy. Ponadto obowiązek powstaje, gdy wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku. Te z kolei wynoszą:

  • 10434 zł – dla osób należących do I grupy podatkowej,
  • 7878 zł – dla osób należących do II grupy podatkowej,
  • 5308 zł – dla osób należących do III grupy podatkowej.

Jeśli wartość otrzymanej darowizny jest niższa niż te kwoty, nie podlegamy obowiązkowi podatkowemu.

Ile wynosi podatek od darowizny? Jak obliczyć podatek?

Dokładna wysokość podatku od darowizny uzależniona jest od tego, jaka wartość darowizny przekracza kwotę wolną oraz do jakiej grupy podatkowej należymy. Grupa podatkowa jest ustalana na podstawie stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a osobą obdarowaną. Szczegółowe informacje na temat sposobu wyliczenia podatku od darowizny z uwzględnieniem obu czynników można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.

Podatek od spadków i darowizn. Jak go zapłacić i jakie są terminy?

Przy składaniu zeznania należy pamiętać o dołączeniu dokumentów potwierdzających, co dokładnie dostajemy, a także fakt, że darczyńca był właścicielem majątku, który przekazuje. Konieczne jest również udokumentowanie stopnia pokrewieństwa z darczyńcą. Dokumenty można złożyć elektronicznie w usłudze e-Deklaracje lub bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 1 miesiąca od dnia powstawia obowiązku podatkowego.

Więcej o: