Jak dbać o monsterę? Sprawdzone rady ogrodnika, dzięki którym roślina będzie zdrowa i bujna

Jak pielęgnować monsterę? Roślina ta zyskuje coraz większą popularność. Stanowi imponujący dodatek wnętrz, a ponadto jest stosunkowo prosta w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki. Podpowiadamy też, jak radzić sobie, gdy w doniczce pojawi się grzyb.

W warunkach naturalnych monstera dziurawa występuje w lasach tropikalnych, lecz coraz częściej można spotkać ją też jako roślinę doniczkową w mieszkaniach i biurach. Jej cechą charakterystyczną są bardzo duże, ciemnozielone liście. Młode rośliny mają sercowaty kształt, a z czasem liście zyskują charakterystyczne wycięcia na całej powierzchni. 

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Interesuje cię uprawa roślin? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak dbać i pielęgnować monsterę? O tym musisz pamiętać

Monstera lubi temperaturę pokojową i miejsca raczej zacienione. Silne nasłonecznienie jej nie służy i może powodować odbarwienie liści. Należy również unikać przeciągów. Najlepszym wyborem dla tej rośliny będzie ziemia z dodatkiem torfu. Latem monsterę powinno się podlewać raz w tygodniu, natomiast zimą można ograniczyć się do podlewania raz na dwa tygodnie. Co ważne, liście monstery powinny być regularnie przecierane w celu usunięcia kurzu. Należy je także spryskiwać wodą.

Pielęgnacja monstery dziurawej. Co robić, gdy roślina się rozrasta?

Wzrost rośliny niewątpliwie cieszy każdego ogrodnika, ale wymaga to też podjęcia dodatkowych kroków. Raz do roku monsterę warto przesadzić do większej doniczki, aby zapewnić jej jak najbardziej komfortowe warunki. Najlepiej jest zrobić to na wiosnę. Ponadto monstera może wymagać dodatkowego podparcia. Dobrze sprawdzą się mocne drewniane drabinki lub bambusowe paliki owinięte matą kokosową.

Monstera a stosowanie cynamonu. Jak ta przyprawa przyda się w ogrodnictwie?

Cynamon ma wiele dobroczynnych właściwości. Jest to środek naturalny i niedrogi. Przyprawa ta jest skuteczna przy ochronie roślin przed owadami, usuwaniu grzyba czy gojeniu ran roślin. Jeśli więc zauważysz którykolwiek z tych objawów u swojej monstery, wystarczy posypać cynamonem powierzchnię wokół rośliny lub też samą roślinę.

Więcej o: