Domowe sposoby na kreta. Posadź to w ogrodzie, a pozbędziesz się go w mgnieniu oka

Jak pozbyć się kreta raz na zawsze i to w humanitarny sposób? Kret w ogrodzie to uciążliwy problem, który może przynieść spore straty. Istnieją jednak proste sposoby na odstraszenie zwierzęcia z naszej posiadłości, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. Podpowiadamy, które warto wypróbować.

Obecność kreta w ogrodzie ma pewne zalety, np. zjada on ślimaki. Niestety wyrządzane przez niego szkody są znacznie większe. Głównym elementem diety kreta są dżdżownice, które mają korzystny wpływ na jakość gleby. Co prawda, kret nie zje uprawianych w ogrodzie roślin, ale tworzone przez niego korytarze bardzo często powodują uszkodzenia korzeni. Jak zatem pozbyć się nieproszonego gościa? Domowe sposoby na kreta wykorzystują wyostrzone zmysły ssaka.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Szukasz porad ogrodniczych? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Humanitarne sposoby na kreta. Te zapachy skutecznie wypłoszą szkodnika

Kret ma bardzo czuły zmysł węchu, co możemy wykorzystać przeciwko niemu. Wystarczy, że w naszym ogrodzie posadzimy odpowiednie rośliny. Należą do nich: bazylia, czarny bez, czosnek, komosa, narcyz czy aksamitek. Ich zapach powinien skutecznie odstraszyć kreta. Podobnie zadziała też sierść zwierząt. Jeśli posiadasz psa lub kota, wystarczy, że wyczeszesz pupila, a ich sierść wrzucisz do kreciej nory. Będzie to jasny sygnał dla szkodnika, że to miejsce lepiej omijać szerokim łukiem.

Domowe sposoby na kreta. Wykorzystaj produkty, które znajdziesz w kuchni

Szybkim i tanim sposobem na wypłoszenie kreta, który może zastosować każdy, jest użycie octu spirytusowego. Roztwór octu i wody należy wlać do kreciego kopca. Czynność należy powtarzać przez kilka kolejnych dni. Intensywny zapach octu zniechęci kreta do drążenia tuneli w naszym ogrodzie. Podobnie zadziała wrzucenie do nory rozdrobnionego ząbka czosnku.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Wbij w ziemię odstraszacz dźwiękowy

Równie wrażliwy, jak węch kreta jest jego słuch, dlatego też często wykorzystywaną metodą walki z tym szkodnikiem są odstraszacze dźwiękowe lub wibracyjne. Urządzenie takie można kupić w sklepie lub spróbować wykonać samodzielnie. W tym celu wystarczy wbić kij lub metalowy pręt w ziemię i nałożyć na niego plastikową butelkę. Najlepiej umieścić kilka takich odstraszaczy w niewielkich odstępach od siebie.

Więcej o: