Czosnek ma wiele odmian, zarówno jadalnych, jak i ozdobnych. Warto wiedzieć, kiedy go posadzić, aby wyrósł duży i dorodny. Sprawdź, jakie pory roku wskazuje kalendarz księżycowy ogrodnika w 2023 i ciesz się obfitymi plonami.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kalendarz księżycowy lub kalendarz biodynamiczny został stworzony na podstawie faz księżyca i ich wpływu na wzrost roślin. Opracowano go już w latach 20. XX wieku. Sadząc swoje uprawy zgodnie z kalendarzem księżycowym, doczekamy się dorodnych i smacznych warzyw. Warto zapoznać się z nim już na początku nowego roku.
Styczeń nie jest zazwyczaj idealnym miesiącem do uprawy roślin, jednak w tym roku wyjątkowo rozpieszcza nas z pogodą. Póki dni są ciepłe, a ziemia nie zamarzła, można posadzić czosnek i cebulę. Jeśli boisz się, że pogoda zaskoczy cię nagłymi opadami śniegu, poczekaj jeszcze dwa miesiące. Najlepszą porą do sadzenia tych warzyw jest zdecydowanie wczesna wiosna, czyli początek marca. Czosnek ozimy powinno się natomiast uprawiać dopiero w listopadzie. Z tej uprawy dostaniemy największe główki.
Najpopularniejsze odmiany czosnku to te, które dodajemy do jedzenia, jednak nie jest to jedyny typ. Czosnek ozdobny będzie pięknie dekorować nasz ogród lub balkon. Ma długą łodygę, a jego kwiatostan układa się w fioletową, różową lub jasnożółtą kulę. Czosnek ozdobny zaczyna kwitnąć na przełomie wiosny i lata, dlatego najlepszą porą do rozpoczęcia uprawy jest jesień. Najlepiej posadzić go między końcem września a pierwszymi przymrozkami. Cebulki tej rośliny powinno się umieścić w dołkach o głębokości dwa razy większej niż ich średnice.